Stajenka u Franciszkanów w Borkach Wielkich

Tegoroczna stajenka w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich wybudowana została po raz 111.Zajmuje powierzchnię ponad 70 m2 prezbiterium. Jej wysokość sięga 14 m, z tego wysokość  rusztowań do 6 m. Dekoracja boczna to dodatkowe 12 m2.

Każdego roku stajenka jest inna, nie ma dwóch identycznych, a nawet podobnych. Co roku zmienia się aranżacja scenerii, używanych jest wiele naturalnych materiałów. Zmienia się  układ tła i płótna z niebem. Co roku powstaje też wiele nowych elementów. Część jest wykorzystywana ponownie, ale po przeróbkach i w zupełnie innym układzie. Nie zmienia się rusztowanie, pod którym przez niemal 2 miesiące odbywa się komunikacja.

Budowa szopki trwała półtora tygodnia, a rozpoczęła się 14 grudnia. Sama budowa  poprzedzona była jednak, tak jak w latach ubiegłych, pracami przygotowawczymi. Prace projektowe, prace malarskie, modernizacja urządzeń elektrycznych i prace stolarskie zaczęły się już pod koniec października. Pomogli miejscowi rzemieślnicy. Nowe elementy w drewnie wykonali stolarze Sebastian i Szymon Ledwig. Elementy szopki z płyt pilśniowych wykonała firma REBE Andrzeja Bensza.

W tegorocznej stajence scena Narodzenia umiejscowiona została w zabudowaniach bliskowschodnich otoczonych palmami (w roku ubiegłym była to pokryta strzechą drewniana chata). Dla uzyskania efektu głębi zawsze od sufitu do tylnej części rusztowania zawieszane jest specjalne płótno. Tym razem do tła wykorzystano najstarsze i największe płótno przedstawiające nocną panoramę Betlejem z pastwiskiem owiec i chórem aniołów. Jest to malowidło mierzące 8 metrów wysokości i 7,30 metrów szerokości. Płótno pochodzi z końca lat 30-tycy XX wieku. Jego autorem jest prawdopodobnie Bruno Czelinski, malarz, który posiadał swoją galerię w przedwojennym Oleśnie, zmarł w Niemczech, w 1968 roku. Tarasowy układ rusztowania sprawił, że będące na różnych wysokościach figury (ponad 20 postaci ludzkich i ponad 30 postaci zwierzęcych) są widoczne z prawie każdego miejsca. Powierzchnia rusztowań przykryta została mchem leśnym i sianem, ściany boczne obite zostały zielenią. W scenografii użyto też palmy, wysokie trawy, kamienie. Przy szopce palenisko z garnkiem, studnia z kołowrotkiem, ognisko. Pastuszkowie w darze składają koszyki jabłek i ziemniaków.

Po raz dwunasty stajenka rozbudowywana została także o nawę boczną (strona prawa). Tym razem jednak jest to naturalnej wielkości makieta Groty Narodzenia. Makieta Groty  przedstawia Ołtarz Narodzenia wraz z mozaiką oraz posadzkę pod ołtarzem z wierną kopią gwiazdy narodzenia wraz z jej uszkodzeniami. Makieta zajmuje powierzchnię aż 12 metrów kwadratowych. Informacje i zdjęcia z Groty Narodzenia prezentuje dodatkowo okolicznościowa wystawa fotograficzna.

Po stronie lewej tradycyjnie ustawiona została wysoka, niemal 9-metrowa, choinka oświetlona 2.200 lampkami. Przy choince pokonkursowa wystawa szopek wykonanych przez dzieci z miejscowej szkoły podstawowej.

Ze względu na panującą nadal pandemię koronawirusa po raz kolejny przed stajenką umieszona została figura św. Rocha, patrona chorób zakaźnych.

Pierwsza prezentacja stajenki ma miejsce zawsze podczas pasterki. Przez cały styczeń  w kościele odbywają się nabożeństwa i koncerty kolęd.

Warto też dodać, że co roku w okresie od Pasterki Bożego Narodzenia do święta Matki Boskiej Gromnicznej Msze święte niedzielne i świąteczne a także niektóre nabożeństwa ubogaca muzycznie orkiestra dęta Borki Wielkie. W pierwszy dzień Świąt pielęgnowany jest piękny zwyczaj uroczystych nieszporów kolędowych z udziałem orkiestry. Od kilku lat po zakończonych Mszach czy nabożeństwach orkiestra organizuje także krótkie koncerty pastorałek czy też standardów świątecznych.

Oświetloną stajenkę można podziwiać codziennie, od świtu do wieczora, od 25 grudnia 2020 roku do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, 2 lutego 2021 roku włącznie.

Boreckiej stajence poświęcone zostanie także noworoczne wydanie programu „Oblicza wiary” w TVP3 Opole.

 

Tekst i foto: Hubert Imiołczyk

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: