Poznaj i zapamiętaj międzynarodowy znak "Pomóż mi"

pomóż mi.png

CZY WIESZ, CO OZNACZA TEN ZNAK?  JEST BARDZO WAŻNY I WARTO GO ZAPAMIĘTAĆ!

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w Internecie.

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” informuje o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Nie możemy jednak przeciwstawić się i głośno zawołać o pomoc. Mogłaby spotkać nas przez to surowa kara ze strony naszego oprawcy, z którym na co dzień mieszkamy i żyjemy. Ofiary przemocy domowej w obawie przed oprawcą często nie informują osób postronnych o rozgrywającym się dramacie. Z myślą o takich osobach powstał ten znak. Jest to prosty i czytelny ruch dłoni, który może nawet uratować ludzkie życie.

To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video. Wystarczy pokazać otwartą dłoń. Następnie złożyć ją w pięść chowając kciuk do środka.

  • Jak wykonać znak „POMÓŻ MI”

1. Pokaż otwartą dłoń

2. Schowaj kciuk do środka

3. Złóż dłoń w pięść 

Co zrobić jeśli zobaczymy taki znak?

Jeśli zauważyłeś/aś, że ktoś pokazał Ci znak ,,POMÓŻ MI”, nie bój się zareagować!

Dzwoń pod numer:

  • 112 numer alarmowy,
  •  22 668 70 00 do Niebieskiej Linii Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie,

Bardzo ważne jest aby rozpowszechnić wiedzę o tym sekretnym geście. Im więcej osób będzie umiało go rozpoznać, tym większej ilości ofiar przemocy uda się pomóc!

 

Źródło informacji: Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: