1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny."   

Lech Kaczyński

plakay zolnierzy wykletych.jpeg

Ku pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznego, dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.


6 marca 2022 r. na terenie uroczyska "Siedem Źródeł" zapraszamy do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM. Zawodnicy mają możliwość zmierzenia się ze sobą na dwóch dystansach: 1963 metrów - odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek) oraz dystansie 5 km (bieg sportowy).

 

ZAPISAĆ NA BIEG MOŻNA SIĘ ONLINE do 3 marca 2022 r.! poprzez przesłanie drogą mailową na adres:  zeskanowanego, wypełnionego formularza zgłoszeniowego dostępnego tutaj: Formularz Zgłoszeniowy.pdf. Więcej informacji na temat biegu można znaleźć TUTAJ.

plakat.jpeg

NIE CZEKAJ I ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: