Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" 2022

Ponad 130 biegaczy i dziesiątki kibiców uczestniczyło w jubileuszowej X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbył się 6 marca 2022 r. o godzinie 12:00 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł".

zbior.jpeg

W Oleśnie wydarzenie to odbyło się już po raz szósty! Z roku na rok ogólnopolski projekt "Tropem Wilczym" gromadzi coraz więcej osób. W 2020 r. bieg zgromadził 75 tysięcy biegaczy w 370 lokalizacjach, natomiast w 2021 roku 66 tysięcy osób w 290 miejscowościach. W tym roku na całym świecie tropem wilczym biegano w ponad 1000 miejscach!

_46A9125.jpeg

W ramach projektu, na terenie "Siedmiu Źródeł" odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz bieg sportowy na dystansie 5 km. Chociaż wynik na mecie nie był najważniejszy to najlepsi otrzymali z rąk Burmistrza Olesna pamiątkowe statuetki "Tropem Wilczym". W kategorii najlepszy zawodnik na dystansie 5 km statuetkę otrzymał pan Karol Hernacki z Krzepic, natomiast na dystansie 1963 metrów w kategorii kobiet pani Magdalena Chęcińska z Rudnik, a w kategorii mężczyzn pan Krzysztof Miśkiewicz z Olesna.

Wydarzenie swoją obecnością (podobnie jak w ubiegłych latach) zaszczycił ppłk Arkady Smoliński – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Opolu oraz major Wincety Soliński - mieszkaniec Olesna, kombatant Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pan Wincenty jest jednym z „Żołnierzy Wyklętych" z oddziału „Babinicza", pseudonim „Stuk", który w oddziale pełnił funkcję strzelca amunicyjnego. Po wojnie walczył w Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Za swój patriotyzm został skazany na karę śmierci. Tylko dzięki amnestii nie dostał kuli w tył głowy. Wyrok zamieniono mu na długoletnią odsiadkę, w trakcie której zwiedził najcięższe więzienia przeznaczone dla więźniów politycznych PRL.

_46A9177.jpeg

Tegoroczna edycja biegu miała na celu również okazanie naszego wsparcia i solidarności z tymi wszystkimi, którzy przeciwstawiają się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w wystosowanym do wszystkich uczestników tego wydarzenia liście, zwrócił uwagę na współczesny kontekst walki toczonej przez Żołnierzy Niezłomnych i podkreślił, iż: "W obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę tragiczna i bohaterska historia Wyklętych jeszcze mocniej przemawia do nas, współczesnych. Wierzę, że pamięć o nich będzie trwała wiecznie."

Wszystkim obecnym dziękujemy za obecność i fantastyczną atmosferę i mamy nadzieję... do zobaczenia za rok!


Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia składamy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Olesno Panu Grzegorzowi Kimli, panu Arturowi Chęcińskiemu Gminnemu Koordynatorowi Sportu Szkolnego i nauczycielom PSP nr 1, niezawodnej ekipie z oleskiej "Dwójki" za posiłek, strażakom z OSP Boroszów, OSP Stare Olesno i OSP Olesno za zabezpieczenie trasy oraz harcerzom 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie za dekorację medalową biegaczy!

Organizatorami lokalnego biegu była Gmina Olesno i Stowarzyszenie "Oleska Jedynka".

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: