Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Olesno przedwielkanocną stolicą spod Znaku Rodła

W dniu 12 kwietnia 2022 Olesno stało się przedwielkanocną stolicą spod Znaku Rodła.

Rok 2022 obchodzony jest bowiem jako Wielki Jubileusz 100 lat Związku Polaków w Niemczech   (1922 - 2022). Z tego powodu Olesno odwiedził Tadeusz Szczyrbak Prezes Rodziny Rodła - Wrocław, pomysłodawca ogólnopolskiego upamiętnienia Polaków spod Znaku Rodła. Na oleskim rynku miała miejsce mini prelekcja z odniesieniami do współczesności. W spotkaniu wzięła udział młodzież szkolna pod opieką nauczycieli.

Plenerowej lekcji historii towarzyszył Znak Rodła i pisanka wielkanocna ze Znakiem Rodła przygotowana przez Miejski Dom Kultury w Oleśnie (cenna inicjatywa dyrektora Marka Kudry).

Sylwester Lewicki, Burmistrz Olesna, podkreślił, że Olesno pamięta o rodzimej historii, działaczach polskich okresu międzywojennego i przede wszystkim o Janinie Kłopockiej, Autorce Rodła, która spoczywa na oleskim cmentarzu komunalnym. 

Promocja idei Rodła - tak należy postrzegać wydarzenie w Oleśnie, które jest wstępem do przygotowań na rzecz uroczystości 90. rocznicy powstania Znaku Rodła (1932 - 2022).

Jubileusz spod Znaku Rodła zaplanowano w Oleśnie w drugiej połowie tego roku. Będzie to bardzo dobra okazja do przypomnienia Znaku Rodła - symbolu Polaków w III Rzeszy i dzisiaj aktualnego symbolu kontynuatorów dziedzictwa spod Znaku Rodła w XXI w. 

Na pamiątkę dzisiejszego spotkania, i z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, Burmistrz Olesna wręczył prezesowi "Rodła", wyjątkową pisankę oleską. Oleska artystka Barbara Hortecką, przygotowała piękne jajko wielkanocne z ręcznie malowanym kościołem św. Anny w Oleśnie oraz Znakiem Rodła. 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: