Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja przypada Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Cieszmy się tym dniem! Niech dumnie powiewa biało-czerwona flaga na naszych domach i niech zawsze będzie w naszych sercach. 

2 maja przypada Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Cieszmy się tym dniem, niech dumnie powiewa biało-czerwona flaga na naszych domach i niech zawsze będzie w naszych sercach. Niech flaga pozostanie także d.jpeg

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

PDFminiprzewodnik_bialo_czerwona.pdf (45,19MB)

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: