Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Życzenia z okazji Święta Strażaków

Z okazji Dnia Świętego Floriana składam wszystkim Druhnom i Druhom Ochotniczych Strażach Pożarnych Gminy Olesno serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia, osobistej i rodzinnej pomyślności.

Wasze zaangażowanie i wkład w zaszczytną służbę stanowią niezwykle cenny zasób społecznego bogactwa, które zasługuje na szacunek i uznanie.

Korzystając z okazji składam także serdeczne podziękowania za zaangażowanie oraz różnoraką pomoc na rzecz obywateli Ukrainy, których gościmy w naszej gminie.

Niech nasz Święty Patron otacza Was swoją opieką.

Ze strażackim pozdrowieniem!

Burmistrz Olesna

Sylwester Lewicki


Patronem strażaków jest Rzymianin – święty Florian, którego wspomnienie przypada 4 maja. Według „Żywotów Świętych” żył on w czasach panowania cesarza Dioklecjana. Florian był oficerem legionów rzymskich. Śmierć męczeńską za wiarę poniósł w 304 roku utopiony z przywiązanym do szyi kołem młyńskim  w rzece Enns (dzisiejsza Austria). Święty Florian najczęściej przedstawiany jest jako młodzieniec w stroju rzymskiego legionisty, który w ręku trzyma rozwinięty sztandar i naczynie z wodą.  W roku 1184 relikwie świętego ówczesny papież przekazał m. in. do Polski. Ich część umieszczono w nowobudowanym kościele pod wezwaniem św. Floriana na krakowskim Kleparzu, a resztę przeniesiono do Katedry Wawelskiej. Jego kult rozpowszechnił się w naszym kraju po wielkim pożarze Krakowa w 1528 roku, kiedy to ocalał kościół i część Kleparza. Poza strażakami św. Florian patronuje także kominiarzom i hutnikom.

florian.jpeg

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: