Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

W poniedziałek 20 czerwca 2022 r. pod pomnikiem Powstańców Śląskich na cmentarzu komunalnym w Oleśnie odbyła się uroczystość upamiętniająca powstania śląskie.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po którym dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Śląskich przedstawiły okolicznościowy program słowno-muzyczny.

DSCN2999.jpeg

Następnie głos zabrał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, który w swoim przemówieniu przypomniał wszystkim zgromadzonym, iż to właśnie w Oleśnie zainaugurowano Wojewódzkie Obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Burmistrz nawiązał również do wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Oleśnie, który odwiedził nasze miasto przy okazji podpisania w Katowicach ustawy dotyczącej ustanowienia dzień 20 czerwca świętem państwowym - Narodowym Dniem Powstań Śląskich.

DSCN3005.jpeg

Po przemówieniu Burmistrz Olesna oraz delegacje z oleskich szkół podstawowych i oleskiego muzeum regionalnego złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

DSCN3024.jpeg

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto obchodzone w tym roku po raz pierwszy. Zostało ustanowione przez Sejm i zatwierdzone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 7 czerwca 2022 r. "Święto ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej" – można przeczytać na oficjalnej stronie prezydenta.

 


 


 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: