Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Piknik Wojskowy w Oleśnie

W przeddzień Święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia 2022 r., na oleskiej promenadzie i części ul. Murka, odbyło się wydarzenie pod hasłem „Zostań żołnierzem. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa”, organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego. Organizatorem była 10. Opolska Brygada Logistyczna.

Piknik otworzyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz  dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej generał brygady Maciej Siudak.

146A0506.jpeg

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki nie ukrywał radości z wyboru Olesna na miejsce pikniku. Wiceminister obrony narodowej Marcin OCIEPA, powiedział - „Olesno zostało docenione i wybrane na lokalizację jako miejsce jednego z zaledwie z trzech pikników, które się odbywają w naszym województwie. To nie przypadek, dlatego, że słynie z otwartości na współpracę z Wojskiem Polskim, kultywuje tradycje oręża polskiego, a także inne patriotyczne, wspiera organizacje proobronne, harcerskie, klasy mundurowe. To wszystko sprawia, że Olesno jest miastem, które można postawić za wzór w naszym województwie. Dość powiedzieć, że jedyna elitarna klasa cyberbezpieczeństwa, która jest w naszym województwie, jest właśnie w Oleśnie.”

Licznie zebrani mieszkańcy Olesna i całego powiatu, mieli okazję na żywo zobaczyć sprzęt używany w Wojsku Polskim:

• samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad,

• samobieżna prowadnicowa wyrzutnia rakietowa Langusta,

• kołowy transporter opancerzony Rosomak,

• moździerz samobieżny kalibru 120 mm RAK,

• czołg Leopard,

• zestaw niskopodwoziowy JAK,

• pojazd ewakuacji ratownictwa technicznego Hardun,

• pojazd z systemem samozaładowczym,

• uniwersalny kontenerowy warsztat obsługowo-naprawczy.

Zainteresowani mogli uzyskać informacje dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zawodowej służby wojskowej, Legii Akademickiej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponadto mogliśmy obejrzeć występy artystyczne - Orkiestry Wojskowej z Krakowa, harcerzy 3. Szczepu Feniks z Olesna, uczniów Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek.

Nie zabrakło oczywiście żołnierskiej grochówki, której smak, szczególnie starszym oleśnianom, przypomniał czasy ich służby w wojsku.

Za tak liczne przybycie wiceminister Marcin Ociepa serdecznie podziękował mieszkańcom miasta oraz powiatu i przypomniał, dlaczego istotne jest bezpośrednie spotkanie z żołnierzami – „Dlaczego ono jest ważne? Dlatego, że raz do roku my, obywatele Rzeczypospolitej, cywile, możemy spojrzeć w oczy naszym żołnierzom i podziękować swoją obecnością oraz uściskiem dłoni (…) Mamy również świadomość, że ten ich profesjonalizm, ich wysiłek, to jest efekt zbiorowego wysiłku i poświęcenia ich rodzin. Dlatego bardzo serdecznie dziękujemy dzisiaj wszystkim rodzinom żołnierzy, którzy mogą czuć się bezpiecznie i pewnie. Mogą pełnić swoją służbę mając świadomość, że mają poparcie swoich najbliższych. To święto niech będzie także świętem żołnierza i rodziny żołnierza Wojska Polskiego. Taka atmosfera niech nam towarzyszy dziś i przez cały rok”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odpowiedzialnym za organizację wydarzenia w Oleśnie, a mieszkańcom za liczne przybycie!

Piknik wojskowy w Oleśnie okiem kamery kpr. Michała Jacaka

 

Zdjęcia: Mirosław Dedyk

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: