Święto Wojska Polskiego w Oleśnie

Dziś, 15 sierpnia, w święto zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku określanej mianem Cudu nad Wisła, uczciliśmy pamięć bohaterów polskich wojen i obrońców naszej niepodległości. 

O godzinie 11:00 w kościele pw. Bożego Ciała, Burmistrza Olesna Sylwester Lewicki wraz z przedstawicielami samorządu gminnego i powiatowego, służb mundurowych, w tym żołnierze Jednostki Wojskowej nr 2286, na czele z dowódcą płk. Dariuszem Pawelcem i pocztami sztandarowymi oleskich szkół, wzięli udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny.

Po niej udaliśmy się pod pomnik Lotników Polskich na cmentarzu komunalnym. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie głos zabrał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki ”Obchodzimy dzisiaj szczególną rocznicę- potężnej operacji wojennej, dzięki której Polacy nie tylko obronili odradzające się po 123 latach niewoli państwo, ale powstrzymali bolszewików w marszu na Europę. Wielki zbiorowy wysiłek militarny i zaangażowanie ducha przy wsparciu Opatrzności pod sztandarem "Bóg, Honor, Ojczyzna", dały wielkie warszawskie zwycięstwo w 1920 r. (...) Rocznica bitwy warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy. Umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny. Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o pokoleniach innych Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność jego granic. Pamiętajmy także o tych, którzy spoczywają na oleskiej ziemi: lotnikach polskich poległych we wrześniu 1939 r., o walczących o polski Śląsk powstańcach śląskich", dodał Burmistrz.

Następnie major Paweł Gajek odczytał apel pamięci, po którym oddano salwę honorową.

Przybyłe delegacje złożyły biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem, a uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Oleśnie przedstawiły krótki montaż słowno-muzyczny.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom przybyłym na miejskie obchody Święta Wojska Polskiego.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: