Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Z wizytą w partnerskim mieście Zalakaros

W dniach 14-17 lipca 2022 r. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z delegacją strażaków z Olesna uczestniczył w obchodach XXV rocznicy nadania praw miejskich partnerskiemu miastu Zalakaros.

Podczas uroczystego otwarcia Dni Zalakaros, Burmistrz Olesna wręczył Burmistrzowi Zalakaros - Ferencowi Novákowi obraz olejny przedstawiający oleski rynek oraz życzył kolejnych lat pełnych sukcesów, szerokich perspektyw rozwoju oraz satysfakcji z dalszej pracy. Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił piękno popularności miasta Zalakaros oraz zaznaczył, iż od czasu podpisania umowy partnerskiej w 2008 r. miasta Zalakaros i Olesno nadal trwają w przyjaźni i sympatii do siebie i swoich narodów, dzięki czemu w tym roku mogą świętować już 14 rok partnerstwa. W wydarzeniu uczestniczył również Przewodniczący węgierskiego parlamentu - pan László Kövér.

085.jpeg

*-Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z Przewodniczącym węgierskiego parlamentu panem László Kövér (w środku) oraz Burmistrzem Zalakaros Ferencem Novakiem (po prawej).

Tegoroczne dni miasta Zalakaros połączone były z obchodami 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalakaros. Z tej okazji olescy strażacy w piątek 15 lipca udali się z wizytą do Straży Pożarnej w miejscowości Nagykanizsa - sąsiadującej z Zalakaros, gdzie mogli zobaczyć używany tam specjalistyczny sprzęt strażacki. Dzień później odbyły się już uroczyste obchody rocznicy powstania OSP w Zalakaros, podczas których Burmistrz Olesna wraz z delegacją złożyli na ręce komendanta OSP Zalakaros serdeczne gratulacje oraz symboliczną statuetkę przedstawiającą strażaka z prądownicą.

W niedzielę 17 lipca delegacja uczestniczyła w uroczystej Mszy Św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Zalakaros, a po mszy wyruszyła w podróż powrotną do Olesna.

Nieodłącznym elementem przyjaźni pomiędzy naszymi miastami są przyjazdy do Zalakaros samorządowców, radnych, sołtysów, grup młodzieżowych i seniorów, podczas których prezentowana jest kultura i dorobek miasta. Poprzez realizację wspólnych projektów dofinansowanych z funduszy europejskich oba miasta kontynuują międzynarodową współpracę na wielu płaszczyznach takich jak: wspólne działania kulturalne i sportowe, współpraca szkół oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, wymiana młodzieży, wizyty seniorów, czy wzajemna promocja.

Olesno będzie promowało miasto Zalakaros jako miasto turystyczne, bowiem na jego terenie znajduje się  ponad 10-cio hektarowy kompleks basenów zewnętrznych i krytych z wieloma atrakcjami, w tym baseny lecznicze z wodą termalną o różnej temperaturze i unikatowym składzie, które co roku odwiedza około 700 tys. turystów.

Strona internetowa miasta Zalakaros: https://zalakaros.hu/en

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: