83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z zastępcą Burmistrza Jerzym Chęcińskim i Sekretarzem Gminy Januszem Wojczyszynem, uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystość zorganizowana została pod pomnikiem Lotników Polskich na cmentarzu komunalnym w Oleśnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich. Uczniowie klas pierwszych, tradycyjnie już, złożyli tam swoje ślubowanie.

DSC_0305.jpeg

1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Więcej na - https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/169663,Uroczystosci-pod-Pomnikiem-Obroncow-Wybrzeza-na-Westerplatte-1-wrzesnia-2022.html

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: