Zabytkowa ambona z kościoła św. Anny powraca po konserwacji

W dniu dzisiejszym do kościoła p.w. św. Anny powróciła ambona, na której w maju br. odnaleziono malowidła mogące pochodzić z XVII-XVIII wieku.

W maju 2022 r. podczas prac konserwatorskich w kościele p.w. św. Anny w Oleśnie odkryto, iż na pięciu deskach wypełniających płyciny ambony znajdują się dotychczas ukryte malowidła przedstawiające postaci świętych: św. Wawrzyniec, św. Jan i prawdopodobnie święci Mateusz, Marek i Łukasz. Po ich analizie okazało się, iż najprawdopodobniej pochodzą one z wcześniejszej ambony, na co wskazuje wyraźny rysunek barokowego kształtu pierwotnej płyciny. Płyciny zostały wykorzystane jako deski do budowy obecnej ambony, a znajdujące się na nich obrazy zamalowane i schowane w całej konstrukcji. Malowidła wykonano w technice olejnej i wszystko wskazuje na to, iż pochodzą one z XVII bądź XVIII wieku. 

 

Odnalezienie pięciu wizerunków świętych było i jest cennym odkryciem dla historii sanktuarium św. Anny, w związku z czym postanowiono odtworzyć malowidła znajdujące się na znalezionych deskach i umiejscowić je od zewnętrznej strony ambony (poddanej ekspozycji). Obrazy świętych zostały poddane konserwacji, w miejscach gdzie występowała polichromia olejna scalono kolorystycznie profile, brakujące tło uzupełniono kolorem czarnym, a na powierzchni ambony na której nie występowała żadna warstwa malarska, wykonano czerwoną marmoryzację (czyli malarską imitację marmuru) na podstawie zachowanych fragmentów desek z dna i jednej płyciny ambony. Prawdopodobnie marmoryzacja ta współistniała z wizerunkami świętych i niebiesko-zielonymi profilami na pierwotnej barokowej ambonie.

36787d1b-e90c-4b32-bc16-da4ef96549f3.jpeg

Na zdjęciu malowidła poddane konserwacji

Projekt bez tytułu.png

Na zdjęciu: (od lewej) ambona przed i po konserwacji (po prawej)

 

Konserwację wykonano w ramach projektu pn. Remont i konserwacja zabytkowego kościoła p.w. św. Anny w Oleśnie dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: