90 lat Znaku Rodła

We wtorek, 8 listopada 2022 r., w Oleśnie, odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania Znaku Rodła.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny, w której udział wzięła młodzież z oleskich szkół. Po niej, na scenie Miejskiego Domu Kultury, miały miejsce występy artystyczne, przeplatane prelekcjami zaproszonych gości, dzięki której uczniowie poznali m.in. historię Związku Polaków w Niemczech, w ciekawy sposób przybliżoną przez panią Ewę Cichoń, dyrektora Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Nazwę "Rodło" będące połączeniem słów "rodzina i godło" wymyślił dziennikarz i polski działacz polonijny Edmund Osmańczyk.

Dziedzictwo Rodła jest nadal aktualne, tak jak aktualne jest pięć Prawd Polaków – powiedział na uroczystościach organizator wydarzenia, Tadeusz Szczyrbak, prezes Fundacji Rodzina Rodła.

"Dzisiaj mija 90. rocznica przyjęcia przez Związek Polaków w Niemczech znaku Rodła, przedstawiającego bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Mimo upływu dziesięcioleci dziedzictwo Rodła, które było wyrazem miłości i tęsknoty za ojczyzną ze strony Polaków żyjących w Niemczech, nadal jest aktualne, podobnie jak pięć Prawd Polaków. Dzisiaj idea Rodła powinna przejawiać się chociażby w działaniach na rzecz powrotu do Polski naszych rodaków wywiezionych daleko na wschód, jak i tych, którzy kilkanaście lat temu opuścili nasze granice w poszukiwaniu lepszych warunków pracy" - powiedział Tadeusz Szczyrbak.

Miejsce na obchody rocznicowe wybrano nieprzypadkowo - na cmentarzu w Oleśnie spoczywa Janina Kłopocka, autorki znaku Rodła. Na jej grobie złożono symboliczną wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

Na zakończenie uroczystości Prezes Rodła wręczył m.in. Burmistrzowi Olesna, wyemitowaną wczoraj, srebrną monetę Narodowego Banku Polskiego, na której znajduje się pięć Prawd Polaków.

Więcej na temat uroczystości przeczytać można na stronie Oleskiego Muzeum Regionalnego.

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: