Narodowe Święto Niepodległości

104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Jednym z elementów tegorocznych miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, było posadzenie przy kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie DĘBU PAPIESKIEGO. Dokonali tego m.in. Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno Grzegorz Kimla, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Proboszcz ks. Walter Lenart.

Dęby papieskie, sadzone są dla uczczenia ważnych rocznic w miejscach o szczególnym znaczeniu dla regionu, historii oraz ludzi.

Pierwszy "dąb papieski" został posadzony w Oleśnie w 2006 roku przy uroczysku Siedem Źródeł. Był to jeden z 500 dębów poświęconych dwa lata wcześniej przez Jana Pawła II. Oleski dąb ma numer 57.

Drugi dąb, poświęcony w 2018 roku przez Papieża Franciszka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, został posadzony 8 listopada 2019 r. na oleskiej promenadzie.

Trzeci dąb posadzono 20 października 2022 r. przy kościele św. Anny, z okazji Wojewódzkich Obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KRAJOBRAZU.

 


Obchody 104. rocznicy to tradycyjnie msza święta w intencji naszej Ojczyzny z udziałem mieszkańców Olesna oraz delegacji i pocztów sztandarowych: Gminy Olesno, oleskich szkół, w tym klasy mundurowej, służb mundurowych - Policji, Straży Pożarnej, Jednostki Wojskowej 2286, Harcerzy 3 Szczepu Feniks i Cechu Rzemiosł Różnych. Mszy przewodniczył proboszcz ks. Walter Lenart.

 


11 listopada 2022 r. uroczystości pod pomnikiem Lotników Polskich na cmentarzu komunalnym w Oleśnie, rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Po nim głos zabrał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

W swoim przemówieniu przypomniał słowa Wielkiego Polaka - Świętego Jana Pawła II, który tak pisał o wolności:

"Wolności nie zdobywa się na zawsze, Polska w całej tej tysiącletniej historii musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń. Musiała - abyśmy dziś byli mądrzejsi o doświadczenia tego tragicznego w skutkach narodu bilansu. Tylko mądre decyzje związane z naszą słowiańską cechą sprawią, że Polacy zapragną tę wolność strzec i nikomu nie pozwolą, aby Polska na nowo zniknęła z mapy Europy."

Święta takie jak to, jednoczą Polaków, również Oleśnian. Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa, jak również lokalna, nie przetrwa. Jednym z podstawowych warunków powstania społeczeństwa obywatelskiego są wspólne korzenie, wspólna historia. To pobudza patriotyzm.

Uroczystej oprawy obchodom dodała obecność kompanii honorowej z Jednostki Wojskowej 2286 Garnizonu Opole. Odczytany został Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Oleśnie przygotowali okolicznościowy program artystyczny.

Dziękujemy wszystkim oficjalnym delegacjom, pocztom ze sztandarami i mieszkańcom Olesna za obecność!

 

Ostatnim akcentem oleskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, było symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą RONDO NIEPODLEGŁOŚCI na rondzie w Świerczu.

Dokonali tego Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Wiceminister Obrony Narodowej Marcin OCIEPA, który w swoim przemówieniu docenił starania naszej gminy w kultywowaniu pamięci o przeszłości naszego kraju.

Minister Ociepa dodał również, że święto niepodległości to nie tylko święto Warszawy, ale każdego województwa, powiatu i gminy w Polsce.


Nazwa Rondo Niepodległości nadana została Uchwałą Rady Miejskiej w Oleśnie, by upamiętnić fakt, że rondo zostało zbudowane w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nazwa symbolizuje pamięć o ofiarach i nieustępliwość w dążeniu do wyzwolenia spod zaborów.

 


×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: