Gmina Olesno w Spółce SIM Opolskie

W dniu 09 listopada 2022 roku Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki spotkał się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Oleśnie z Prezesem spółki z o.o. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Bogdanem Wyczałkowskim oraz właścicielem Pracowni Projektowej GRE.BSKI Tomaszem Grębskim, która wygrała przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na budowę budynku wielorodzinnego przy skrzyżowaniu ulicy M. Przedmieście z ulicą Juliusza Słowackiego w Oleśnie.

W trakcie spotkania uzgodniono m.in. wstępną koncepcję zabudowy działki komunalnej nr 2786 o powierzchni 0,0751 ha, na której zaplanowano wzniesienie trzykondygnacyjnego budynku wielorodzinnego z 14 mieszkaniami o powierzchni użytkowej od 40 m2 do 60 m2.

Rozpoczęcie budowy przewiduje się już pod koniec 2023 r. a zakończenie na kwiecień 2025 roku. Koszt inwestycji został wstępnie oszacowany na kwotę 8.000.000 złotych a zdecydowana większość środków zostanie pozyskana z Rządowego Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, Funduszu Dopłat oraz z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oferta wynajmu nowo wybudowanych mieszkań przy ulicy Słowackiego skierowana będzie do osób i rodzin nieposiadających własnego lokalu w Gminie Olesno, którzy  dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

Stawki czynszu w nowych mieszkaniach komunalnych, które powstaną przy ulicy Słowackiego, będą uzależnione od charakteru zawartej umowy i powinny być niższe od czynszu komercyjnego o co najmniej 20%.

Forma prawna funkcjonowania  spółek pod nazwą Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe uregulowana została w ustawie z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2195; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 11, i z założenia są one podmiotem, których zadaniem jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

W pierwszym etapie działalności SIM Opolskie, spółka zamierza wybudować 1538 nowych lokali mieszkalnych na obszarze 12 samorządów tj. Gmina Brzeg, Gmina Dobrodzień, Gmina Głuchołazy, Gmina Grodków, Gmina Kluczbork, Gmina Lewin Brzeski, Gmina Niemodlin, Gmina Nysa, Gmina Olesno, Gmina i Miasto Opole, Gmina Popielów, Gmina Prószków.

Gmina Olesno jako pierwsza rozpoczęła w ramach funkcjonowania w spółce SIM Opolskie proces inwestycyjny budowy 14 nowych lokali przy ulicy Słowackiego, ale w kolejnych latach planowana jest już budowa następnych 65 mieszkań przy ulicy Wachowskiej.

sim lokalizacja.jpeg

Prosimy  mieszkańców Gminy Olesno o śledzenie wszystkich komunikatów na stronie www.olesno.pl w sprawie możliwości przystąpienia do w/w projektu i wynajmu własnego lokalu, który docelowo będzie można również wykupić po preferencyjnych cenach.

tekst: Roman Kokot

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: