Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Oleśnianie odliczają dni do Bożego Narodzenia

 Zgodnie z tradycją do której Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki powrócił w 2009 roku, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wraz z Radnymi Rady Miejskiej złożył wiązankę żywych róż pod kolumną maryjną na Oleskim Rynku.

Od kilku lat, przy tej okazji włączana jest także świąteczna iluminacja, a w centralnym punkcie naszego miasta spotyka się coraz liczniejsza grupa mieszkańców, by wspólnie rozpocząć odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia.

Serdecznie dziękujemy Miejskiemu Chórowi OLENSIS oraz Parafialnej Orkiestrze Dętej z Olesna za stworzenie niezwykłej, muzycznej atmosfery!

Dziękujemy za Waszą liczną obecność i serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie - JARMARK ŚWIĄTECZNY, który odbędzie się 18 grudnia. Będzie pysznie i bardzo świątecznie!

 

Simple Watercolor Christmas Party Invitation 9.png


Kolumna ta jest częścią historii naszego miasta. Postawiona została pod koniec XVII w., kiedy to Olesno obfitowało w klęski nieurodzaju i epidemie. Do tego dochodziły pożary, ciągły brak poczucia bezpieczeństwa, szczególnie w czasie i po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. W niedoli, niepewni jutra, często głodni i pozbawieni godności mieszkańcy Olesna, szukając pocieszenia w wierze, zwrócili się do swojej patronki - Najświętszej Maryi Panny.

W 1697 r. wystawili w centrum Rynku, na miejscu dawnego ratusza, spalonego w 1642 r., kolumnę wotywną z figurą Niepokalanie Poczętej, ufundowaną przez brata zakonnego i organistę Jerzego Augustyna Michała Ciosska. Oleski postument wzorowany był na kolumnie znajdującej się w stolicy Bawarii, Monachium, którą to zobaczył tam ówczesny burmistrz Olesna Jan Vitt. Po powrocie i konsultacjach z radą miejską, Vitt zainicjował postawienie podobnej statuy na oleskim Rynku. Figurę poświęcił proboszcz Krzysztof Biadoń w asyście przeora Jana Trzosa. W imieniu mieszkańców członkowie rady miejskiej, a w imieniu władz kościelnych kanonik regularny Jerzy Ciossek, złożyli stosowną przysięgę, oddając miasto opiece Najświętszej Maryi Pannie. Zobowiązali się po wsze czasy do składania żywych kwiatów przed wystawioną figurą Niepokalanie Poczętej. Przez co najmniej kilkadziesiąt lat, 8 grudnia, w którym Kościół wspomina Niepokalane Poczęcie Matki Boskiej, radni na czele z burmistrzem składali przed kolumną bukiet róż.

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: