Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny."   

Lech Kaczyński

 

plakay zolnierzy wykletych.jpeg

 

Ku pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznego, dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.


XII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" już 3 marca 2024 r. na terenie uroczyska "Siedem Źródeł"!

W tegorocznej edycji, tak jak rok temu, uczestnicy będą mieli możliwość wystartowania na dwóch dystansach, tj.:

- dystans 1963 metrów - odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek;

- dystans 5 km - bieg sportowy.

Organizator przewiduje wspólny start na obu dystansach, jednak zastrzega możliwość podziału na grupy.

Kiedy - 3 marca 2024 r. godzina 12:00 (wspólny start)
Gdzie - Siedem Źródeł
Zapisy - online od 2 lutego 2024 r. do 1 marca 2024 r. poprzez przesłanie drogą mailową na adres zeskanowanego wypełnionego formularza zgłoszeniowego: Formularz Zgłoszeniowy.docx (65,73KB)

Natomiast zapisać na bieg można się jeszcze w dniu biegu od 10:30 do 11:45 w Biurze Zawodów (biuro będzie pod wiatą na terenie "7 źródeł") – UDZIAŁ W  BIEGU JEST BEZPŁATNY!
Dla pierwszych 130 osób pakiet startowy oraz ciepły posiłek!

REGULAMIN: regulamin tropem wilczym.pdf (320,81KB)

ZAPRASZAMY!

poprawa-plakat.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: