XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" za nami!

Ponad 100 biegaczy i wielu kibiców uczestniczyło w XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbył się 5 marca 2023 r. o godzinie 12:00 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł".

_H7A0090 kopia.jpeg

W Oleśnie wydarzenie to odbyło się już po raz siódmy! Z roku na rok ogólnopolski projekt "Tropem Wilczym" gromadzi coraz więcej osób. W 2021 roku bieg zgromadził 66 tysięcy osób w 300 lokalizacjach, natomiast w 2022 roku biegano w ponad 1000 miejscowościach.

_H7A0012.jpeg

W ramach projektu, na terenie "Siedmiu Źródeł" odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz bieg sportowy na dystansie 5 km. Chociaż wynik na mecie nie był najważniejszy to najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki "Tropem Wilczym". W biegu na dystansie 5 km najlepszymi okazali się Filip Niesłony (1 miejsce), Dominik Niesłony (2 miejsce) oraz Karol Hernacki (3 miejsce). Z kolei na dystansie 1963 metrów jako pierwsza na metę wbiegła Oliwia Stanek. Jako drugi na metę wbiegł Krzysztof Miśkiewicz z Olesna, natomiast miejsce trzecie zajął Tomasz Chęciński z Rudnik (rocznik 2010 r.). Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił ppłk Arkady Smoliński – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu, który również wziął aktywny udział w biegu na dystansie 1963 metrów.

_H7A0055.jpeg

_H7A0067.16.jpeg

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w wystosowanym do wszystkich uczestników tego wydarzenia liście, podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych: "(...) Jednocześnie obecne uroczystości zbiegają się z obchodami 160-lecia powstania styczniowego. Pamiętamy, jak ważne i aktualne były tradycje roku 1863 dla naszych przodków i poprzedników w II Rzeczypospolitej. Pamiętamy, że nawet najwyżsi rangą wojskowi mieli obowiązek salutować jako pierwsi sędziwym weteranom powstania. Dla nas, współczesnych Polaków, analogiczną, najbliższą w czasie tradycją wysiłku zbrojnego dla Rzeczypospolitej jest właśnie walka Wyklętych-Niezłomnych. Niestety, po upadku komunizmu w wolnej Polsce nie od razu zaczęto oddawać im honory wojskowe. Nie od razu rozbrzmiało na ich cześć: Gloria victis! Potrzeba było wielkie pracy i determinacji, aby prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze własne suwerenne państwo oddało chwałę zwyciężonym. Chcę dziś gorąco podziękować ich rodzinom za ocalenie pamięci i pamiątek po bliskich w najtrudniejszych latach szykan, pogardy i niezrozumienia. (...)"

Cały list Prezydenta RP można przeczytać tutaj: PDFList Prezydenta RP.pdf (97,02KB)

Wszystkim obecnym dziękujemy za obecność i fantastyczną atmosferę i mamy nadzieję... do zobaczenia za rok!


Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia składamy przede wszystkim:

- Arturowi Chęcińskiemu Gminnemu Koordynatorowi Sportu Szkolnego i nauczycielom PSP nr 1 w Oleśnie,

- niezawodnej ekipie z oleskiej "Dwójki" za ciepły posiłek i herbatę,

- Nadleśniczemu Nadleśnictwa Olesno Panu Grzegorzowi Kimli za udostępnienie terenu,

- strażakom z OSP Boroszów, OSP Stare Olesno i OSP Olesno za zabezpieczenie trasy,

- harcerzom 3 Szczepu "Feniks" w Oleśnie za dekorację medalową biegaczy!

 

 

Organizatorami lokalnego biegu była Gmina Olesno i Stowarzyszenie "Oleska Jedynka".

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: