Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Wczoraj, 3 maja 2023 r., Polska i Polacy na całym świecie obchodzili święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

3 maja to także uroczystość ku czci Maryi Królowej Polski. „Ciebie za patronkę moją i za królową państw moich dzisiaj obieram” - tymi słowami król Jan Kazimierz w 1656 roku oficjalnie nadał Maryi tytuł Królowej Polski. Zbieżność obu dat ma być wyrazem wiary w to, że Polska znajduje się pod szczególną opieką i wstawiennictwem Maryi. O datę tę wnioskowali polscy biskupi w 1924 roku w piśmie do Świętej Kongregacji Obrzędów.

Oleskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, z udziałem delegacji i pocztów sztandarowych szkół, służb mundurowych, harcerzy i przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych.

146A9753.jpeg

Po mszy św. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z delegacjami udał się pod pomnik Powstańców Śląskich (w majówkę przypada bowiem także 102. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego), gdzie wygłosił okolicznościowe przemówienie w którym nawiązał do tradycji Święta 3 Maja.

Po przemówieniu major Paweł Gajek z Jednostki Wojskowej 2286 odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Na zakończenie uroczystości piękny montaż muzyczno-słowny przedstawili uczniowie najmłodszych klas z Publicznej Szkoły Podstawowe Nr 3 im. Powstańców Śląskich.

146A9930.jpeg

 


 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: