Zawody strażackie jednostek OSP Gminy Olesno 2023

Ważnym i bardzo lubianym przez strażaków elementem szkoleń są zawody sportowo-pożarnicze. Służą doskonaleniu umiejętności indywidualnych i zespołowych strażaków. Dla startujących jednostek ważna jest także rywalizacja.

Tegoroczne gminne zawody sportowo-pożarnicze odbyły się, na Stadionie Miejskim w Oleśnie  w słoneczne niedzielne popołudnie, 4 czerwca 2023 r. Wystartowało 25 drużyn (czyli około 250 zawodników) z jednostek ochotniczych straży pożarnych gminy Olesno.

Patronat Honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Opolskiego. Marszałek Województwa Opolskiego udzielił także dotację w wysokości 10 tys. złotych na organizację zawodów.

Otwarcie zawodów nastąpiło zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, którego elementem jest uroczyste podniesienie flagi państwowej. Poczet flagowy wystawiła OSP Łomnica.

Podczas ceremonii otwarcia Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna powitał gości, zawodników, komisję sędziowską oraz licznie zgromadzoną społeczność gminy.

146A9925.jpeg

Zawody przeprowadzone zostały w dwóch konkurencjach: sztafecie i ćwiczeniu bojowym.

Zawody oceniał zespół sędziowski składający się z przedstawicieli  wszystkich jednostek OSP gminy. Komisji przewodniczył asp. Rafał Wiktor z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.

Najlepsze drużyny z rąk Sylwestra Lewickiego – Burmistrza Olesna, w poszczególnych kategoriach otrzymały puchar. Zawodnicy otrzymali także okolicznościowe medale i dyplomy. Każda ze zwycięskich drużyn otrzymała również talony pieniężne z przeznaczeniem na zakup sprzętu lub umundurowania. Wartość talonów wyniosła ponad siedem tysięcy złotych. Wszystkim zawodnikom tradycyjnie gmina Olesno zapewniła wyżywienie.

Dodatkowo nagrody w postaci węży pożarniczych ufundowane zostały także przez Marszałka Województwa Opolskiego.

 

Kolejność miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

 

grupa

nazwa jednostki

uzyskane miejsce

g I dziewczyny

BODZANOWICE

I

 

ŁOWOSZÓW

II

 

BORKI WIELKIE

III

g. I chłopcy

ŁOWOSZÓW

I

 

BODZANOWICE

II

 

STARE OLESNO

III

 

BORKI WIELKIE

IV

 

ŁOMNICA

V

 

OLESNO

VI

 

BOROSZÓW

VII

g. C kobiety

ŁOMNICA

I

 

SOWCZYCE

II

 

BORKI WIELKIE

III

g. A męska

ŁOMNICA

I

 

WYSOKA

II

 

SOWCZYCE

III

 

ŁOWOSZÓW

IV

 

BODZANOWICE

V

 

BORKI MAŁE

VI

 

BRONIEC

VII

 

WACHOWICE

VIII

 

STARE OLESNO

IX

 

LEŚNA

X

 

BORKI WIELKIE

XI

 

BOROSZÓW

XII

Ciekawym dodatkiem zawodów był pokaz ćwiczenia bojowego w wykonaniu dzieci z OSP Łomnica. Do tego użyty został specjalny sprzęt pożarniczy w wersji mini.

Podczas zawodów na wszystkie dzieci czekał dmuchaniec. Były animacje i malowanie twarzy.

Zawody były okazją do przeprowadzenia zbiórki na rzecz chorej dziewczynki, Kornelii Kalus. Zbiórka prowadzona była w drodze loterii fantowej.

Swoje stoisko przygotowało Wojskowe Centrum Rekrutacji w Opolu, gdzie m.in. można było zasięgnąć informacji o zasadach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, służby zawodowej, terytorialnej służby wojskowej.

Zawody połączone zostały także z prezentacją historycznego sprzętu pożarniczego  będącego na wyposażeniu naszych jednostek. Można było obejrzeć sikawkę konną z 1904 roku z OSP Broniec, sikawkę przenośną z OSP Wachowice, przedwojenną motopompę typu Flander z OSP Łomnica, hełmy bojowe z OSP Borki Wielkie.

Ale to nie koniec sportowych zmagań strażaków. Już w sobotę, 17 czerwca, również na Stadionie Miejskim w Oleśnie odbędą się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze ochotniczych straży pożarnych województwa opolskiego. Gminę Olesno reprezentować będzie drużyna męska z OSP Łomnica.          

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: