Obchody Święta Wojska Polskiego w Oleśnie

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W dniu wczorajszym także w Oleśnie uczciliśmy pamięć bohaterów polskich wojen i obrońców naszej niepodległości uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Bożego Ciała.

olesno_wojsko_1_027_KS4_8573.jpeg

olesno_wojsko_1_068_KS4_8681.jpeg

Wzięli w niej udział m.in.: Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, Starosta Oleski Roland Fabianek, Radni Rady Miejskiej w Oleśnie, delegacje gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych oraz szkół i służb mundurowych, w tym żołnierze Jednostki Wojskowej nr 2286, na czele z Szefem Sztabu ppłk. Danielem Sobolewskim.

Po mszy świętej delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod Pomnik Lotników Polskich, gdzie uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

olesno_wojsko_1_116_KS4_8862.jpeg

W okolicznościowym wystąpieniu Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, przypomniał o tym, że winni jesteśmy swoją pamięć tym, którzy byli bohaterami tamtych dni, a także o tych którzy spoczywają na oleskiej ziemi: lotnikach polskich poległych za Ojczyznę we wrześniu 1939 r., o walczących o polski Śląsk powstańcach śląskich. Była to również okazja do wyrażenia szacunku i podziękowania polskim żołnierzom służącym dzisiaj pod sztandarami Rzeczypospolitej. Życzył im zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i w codziennej służbie dla Polski, a odznaczonym, mianowanym i wyróżnionym serdecznie pogratulował. 

olesno_wojsko_1_149_KS3_7206.jpeg

 

Uroczystej oprawy wydarzeniu dodała obecność wojskowej asysty honorowej Jednostki Wojskowej Nr 2286. Apel pamięci odczytał major Paweł Gajek, następnie żołnierze oddali salwę honorową. Pod pomnikiem Lotników Polskich złożone zostały wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapłonęły znicze.

olesno_wojsko_1_172_KS3_7252.jpeg

olesno_wojsko_1_178_KS4_9121.jpeg

 

Na zakończenie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. księżnej Jadwigi Śląskiej, przedstawili okolicznościowy program słowno-muzyczny. 

olesno_wojsko_1_222_KS3_7329.jpeg

 

Bardzo dziękujemy wszystkim delegacjom i pocztom sztandarowym , uczniom PSP nr 2 oraz mieszkańcom Olesna za udział w obchodach Święta Wojska Polskiego.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: