84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wraz z Sekretarzem Gminy Januszem Wojczyszynem, Skarbnik Gminy Anetą Sitną oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Kucharczykiem uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

DSC_0079.jpeg

Uroczystość zorganizowana została pod pomnikiem Lotników Polskich na cmentarzu komunalnym w Oleśnie przez I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich. 

Delegacje biorące udział w uroczystości złożyły wiązanki kwiatów u stóp pomnika Lotników Polskich oraz oddały hołd poległym bohaterom tamtych dni.

DSC_0094.jpeg


1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Więcej na: www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/189972,Uroczystosci-pod-Pomnikiem-Obroncow-Wybrzeza-na-Westerplatte.html


 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: