Wojewódzkie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W piątek 1 września 2023 r. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki uczestniczył w obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowanych przez Opolski Urząd Wojewódzki.

Obchody zainaugurowała Msza święta w kościele oo. Franciszkanów w intencji ofiar II wojny światowej, po której wszyscy przemaszerowali na Plac Wolności pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, weterani, delegacje służb mundurowych, żołnierze oraz mieszkańcy miasta.

W trakcie wystąpień okolicznościowych wygłaszanych przez przybyłych na obchody gości mówiono o historii i przebiegu wybuchu drugiej wojny światowej oraz podkreślano m.in. fakt, że Polska była największą ofiarą drugiej wojny światowej.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. 


1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Więcej na: www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/189972,Uroczystosci-pod-Pomnikiem-Obroncow-Wybrzeza-na-Westerplatte.html


 

(źródło zdjęć: www.nto.pl/polska-byla-najwieksza-ofiara-drugiej-wojny-swiatowej-opolanie-pamietaja-o-1-wrzesnia-1939-roku/ar/c1-17853023)

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: