Zdarzyło się, że wygrałem... Spotkanie z Darkiem Rodewaldem - mistrzem z Olesna!

O Darku Rodewaldzie słyszeli w Oleśnie chyba wszyscy, nie wszyscy jednak mieli możliwość poznać historię jego przygody z ciężarówkami na najtrudniejszym rajdzie świata - Rajdzie Dakar.

Trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar, w poniedziałek 30 października 2023 r. w sali Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, opowiadał o niej uczniom oleskich podstawówek i Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, szkoły do której uczęszczał Darek Rodewald oraz po południu, mieszkańcom Olesna. Do rajdowej ciężarówki trafił przez przypadek, a pozostał w niej ze względu na niezwykłą wytrzymałość fizyczną i psychiczną ponieważ udział do startu przygotowuje się intensywnie przez cały rok. 

0Z4A3907.jpeg

Dzień z mistrzem został zorganizowany przez jego przyjaciół - Roberta Pawlika i Michała Topczaka, którzy w kilka dni zadbali o to, by uczestnicy spotkania mogli  osobiście zobaczyć i dotknąć Dakaru. Na scenie pojawiły się więc m.in. opony z ciężarówki, ogromne kanistry i przede wszystkim kombinezon, kaski i rękawice mistrza, a na honorowym miejscu stanęła Statuetka Beduina - Trofeum Rajdu Dakar z tego roku.

Spotkanie moderował Marek Wiendlocha, a na scenie obok gościa honorowego zasiedli -  Robert Pawlik  oraz dyrektor ZSZ w Oleśnie Horst Chwałek, którzy opowiedzieli wiele ciekawych historii związanych z Darkiem. Zgodnie przyznali, że Darek pomimo tak wielu zawodowych sukcesów na swoim koncie (3 krotnie wygrał Rajd, a wiele razy zajmował 2 i 3 miejsca), nadal pozostał sobą, skromnym człowiekiem, dla którego motoryzacja z pasji stała się sposobem na życie, co może być inspiracją dla wielu młodych ludzi. 

0Z4A3865.jpeg

Podczas popołudniowego spotkania także Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki miał okazję po raz kolejny podziękować Darkowi za niesamowitą promocję Olesna na arenie międzynarodowej (w 2012 r. uhonorował go najwyższym oleskim odznaczeniem - Różą Olesna). Wręczył mu z tej okazji symboliczne prezenty - puchar, medal mistrza, oleską flagę, by zawsze dumnie prezentowana była na podium oraz szampana, którego poprosił, by Darek otworzył po przyszłorocznym Dakarze, za zwycięstwo trzymamy już kciuki, jednak bez z względu na wynik rajdu, dla nas Darek Rodewald zawsze będzie Mistrzem!

 

Relacja ze strony Polskiego Związku Motorowego po zwycięstwie Darka w 2023 roku:

Do tej pory żaden z Polaków, za wyjątkiem Darka Rodewalda, nie mógł pochwalić się więcej niż jednym zwycięstwem w Dakarze.  Poza tym, że polski mechanik podniósł porzeczkę jeszcze wyżej. Darek Rodewald, etatowy mechanik pokładowy w ciężarówkach zespołu De Rooy, stawał już dwukrtonie na najwyższym stopniu podium – w 2012 i 2016. Oba te zwycięstwa osiągnął u boku szefa zespołu, Gerarda de Rooya. W Dakarze 2023 nadzieją tego teamu była załoga Janus van Kasteren / Marcel Snijders / Darek Rodewald. Praktycznie wszystkie etapy kończyli w czołówce – 8 z nich na podium. Wygrali trzy etapy. Przez znaczną część rajdu liderem był jednak czeski weteran Aleš Loprais, Van Kasteren był wiceliderem. Po 9. etapie Loprais wycofał się z rajdu po wypadku, w którym zginął włoski kibic. Holendersko-polskie trio znalazło się wtedy na czele stawki, ale 22-minutowa przewaga nie gwarantowała wygranej. W końcówce holendersko-polska załoga Iveco wygrała 12. etap i dowiozła przewagę do mety, wygrywając rajd. To pierwsze zwycięstwo Janusa van Kasterena, ale Darek Rodewald stanął na najwyższym stopniu podium już po raz trzeci. Takiego wyniku nie ma na koncie żaden inny Polak!

 

Darku - dziękujemy za fantastyczne spotkanie, jesteśmy dumni i mocno trzymamy kciuki za kolejne starty!

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: