Ojczyzna moja - to jest duch narodu... Narodowe Święto Niepodległości 2023

Miejskie obchody z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Bożego Ciała, której przewodniczył proboszcz ks. Walter Lenart.

3H7A0103.jpeg

W mszy udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Olesna Sylwesterem Lewickim oraz Starostą Oleskim Rolandem Fabiankiem, Przewodniczący Rady Miejskiej w Oleśnie Henryk Kucharczyk i poczet sztandarowy Gminy Olesno, Przewodnicząca Rady Powiaty Oleskiego Ewa Cichoń, delegacje oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, w tym żołnierze Jednostki Wojskowej nr 2286 wraz z ppłk. Dominikiem Trentkiewiczem, oleskich szkół, harcerzy III Szczepu Feniks, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Olesno i  Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie. 

3H7A0045.jpeg

Po mszy świętej delegacje wraz z mieszkańcami udały się pod pomnik Lotników Polskich, gdzie zgromadzonych powitał dyrektor Miejskiego Domu Kultury dr Marek Kudra.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, po nim głos zabrał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

3H7A0165.jpeg

"Ojczyzna moja - to ta ziemia droga, 

Ojczyzna moja - to praojców sława,

Ojczyzna moja - to jest polska mowa, 

Ojczyzna moja - to jest duch narodu."

Duch narodu, który po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń odrodził niepodległe Państwo Polskie. Skąd brała się ta siła do czynu i do tak wielkiego rozmachu w działaniu? Skąd jest jej źródło? To duch narodowy. On sprawia, że wierzymy w siebie, że nie boimy się trudności, choć obiektywnie, patrząc z boku, jesteśmy sami i słabi. Gdy jednak mamy w sobie narodowego ducha, nigdy nie poddamy się okolicznościom, gdy ducha brak - łatwo się poddać i zmarnować wiele okazji, które niesie los... - tak rozpoczął swoje przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2023 r., Burmistrz Olesna.

3H7A0173.jpeg

Po przemówieniu major Paweł Gajek z Jednostki Wojskowej 2286 odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

3H7A0197.jpeg

"Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła to polski dom, polska szkoła..." - tą piosenką, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Powstańców Śląskich w Oleśnie, niezwykle wzruszyli wszystkich zgromadzonych przy Pomniku Lotników Polskich. 

3H7A0230.jpeg

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości!

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: