Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Wiosną w Oleśnie praca wre!

Aktualnie trwają roboty drogowe przy przebudowie ul. Pieloka w Oleśnie, gdzie poza tym co widoczne gołym okiem, wymianie ulegnie pełna sieć gazowa wraz z przyłączami oraz sieć wodociągowa. Ogromne rury trafiają pod ziemię, a mieszkańcy już niebawem będą mogli korzystać z nowego chodnika, obok, którego pojawi się wiele nowych, wielopoziomowych nasadzeń. Co ważne – żadne z rosnących wzdłuż ulicy  drzew, nie zostanie wycięte.

ul. Pieloka rura z gazu.jpeg


Trwają także prace przy przebudowie ul. Sosnowej w Bodzanowicach, na odcinku od ul. Biskupickiej do ul. Rolniczej w Oleśnie oraz na drodze relacji Łowoszów – Wojciechów, w najbliższych tygodniach rozpocznie się przebudowa ul. Bronieckiej w Świerczu oraz drogi relacji Kolonia Świercze – Broniec (obie umowy z wykonawcami zostały już podpisane).

aleja lipowa Wojciechów.jpeg

Aleja Lipowa w Wojciechowie


Na dniach ukończone zostaną prace przy otoczeniu Publicznego Przedszkola Nr 4 w Oleśnie, przy ul. Krasickiego. Budowana jest tam zatoka autobusowa i wymieniane jest ogrodzenie wokół budynku. Będzie przede wszystkim bezpieczniej i ładniej!

zatoka autobusowa przy PP 4.jpeg

0Z4A2576.jpeg


Ogromny postęp widoczny jest przy budowie kompleksu basenów zewnętrznych przy ul. Kościuszki. Aktualnie wykonywane są prace brukarskie wokół niecek, spawane jest dno niecek i wszystkich atrakcji oraz uzbrajane są komory technologiczne w pompy i chemię basenową. Stan zaawansowania prac ocenia się na 70 %.

Basen 1.jpegBasen.jpeg


Mury szybko pną się do góry przy budowie budynku wielorodzinnego na skrzyżowaniu ulic Małe Przedmieście i Słowackiego. Powstaje tam 15 mieszkań przeznaczonych dla osób i rodzin nieposiadających własnego lokalu na terenie Gminy Olesno, ale które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Termin oddania mieszkań to listopad 2024 r.


W trakcie realizacji (stan zaawansowania prac na poziomie 60 %) jest ogromna inwestycja związana z głęboką termomodernizacją Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2, której umowa opiewa na ponad 20 milionów złotych. Gmina Olesno pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 13,5 miliona złotych  ze środków Mechanizmu Finansowego Eog 2014-2021 w ramach Programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” (tzw. fundusze norweskie).

Zakończono ocieplanie 3 segmentów budynku, wykonano 40 odwiertów na głębokość ok. 100 m, dostarczono pompy ciepła, wykonano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w sali gimnastycznej oraz wymieniono ponad 450 okien.

0Z4A2855.jpeg 0Z4A2841.jpeg 2.jpeg


To nie jedyna inwestycja w obiekty oświatowe. Do końca sierpnia 2024 r. wymieniony zostanie dach na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Oleśnie. Gmina pozyskała na ten cel 98 % dofinansowanie z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków.


W plac budowy zamienia się również grunt przy ulicy Wachowskiej w Oleśnie, gdzie powstaje Krajowe Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych. W tym nowoczesnym obiekcie powstaną sale nie tylko do szkolenia służb mundurowych, ale także ratownictwa medycznego. Obiekt wykorzystywany będzie na co dzień także przez mieszkańców. Znajdą się w nim m.in.  nowoczesna sala kinowa (do 100 osób), sala do ćwiczeń ruchowych ze ścianką wspinaczkową, zaplecze gastronomiczne i hotelarskie.

2.jpeg


Po Świętach Wielkanocnych ruszy remont bocznych elewacji Ratusza. Obiekt będzie więc odnowiony w całości. Podobne prace wykonane będą przy kolumnie maryjnej, która stoi w centralnym miejscu naszego pięknego oleskiego Rynku.

olesno_dron_5_622_DJI_0622.jpeg


Wiosną tego roku ruszy długo oczekiwana budowa kanalizacji sanitarnej w Łowoszowie. To początek prac związanych ze skanalizowaniem sołectw, które będzie możliwe dzięki wykonanej kompleksowej modernizacji i rozbudowie oleskiej oczyszczalni ścieków.


W bieżącym roku zaplanowano w budżecie gminy Olesno wydatki na poziomie ponad 141 milionów złotych, z czego aż ponad 61 milionów złotych to środki rozpisane na duże i bardzo ważne inwestycje na terenie całej gminy.

Dodając do tego ok. 30 milionowy budżet Związku Powiatowo-Gminnego „Samorządy Ziemi Oleskiej”, którego liderem jest Gmina Olesno, przed nami czas intensywnych prac i dużych zmian w naszym otoczeniu!

W ramach 91 milionowych ogromnych inwestycji,  aż ponad 80 mln zł to środki dotacyjne. Warto przy tym podkreślić, że nadal utrzymujemy bardzo niski poziom podatków lokalnych, są one o 25-30 % niższe, niż w gminach sąsiednich i miastach powiatowych.

0Z4A2584.jpeg

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: