Wypoczynek

Walory przyrodnicze Gminy Olesno są ważnym elementem rozwoju takich form turystyki jak: myślistwo, wędkarstwo, wędrówki piesze i rowerowe, jeździectwo czy fotografia plenerowa.

Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej - przewodnika turystycznego po atrakcjach turystycznych Gminy Olesno oraz miejscowościach partnerskich w Czechach - Zbyslavicach, Oticach, Jezdkovicach. Kliknij TUTAJ.

O naszej gminie i miastach partnerskich przeczytają Państwo także w najnowszej publikacji pt. "Szlakiem Solnym z Moraw do Olesna" dostępnej do pobrania PDFSzlakiem Solnym.pdf (27,39MB).


Pod względem fizyczno-geograficznym gmina leży na pograniczu Równiny Opolskiej i Wyżyny Woźnico - Wieluńskiej. Sieć wodną tworzą rzeki: Stobrawa i Liswarta. Zbiorniki wodne Kucoby i Stare Olesno udostępnione są turystom.

Dla celów wędkarskich wykorzystywane są liczne stawy rybne, w szczególności Żurawiniec w Boroszowie, stawy hodowlane w Borkach Wielkich, Kucobach, Starym Oleśnie, Leśnej i Wysokiej.
Znakomite warunki przyrodnicze, z dużym udziałem łąk i pastwisk, zmienność krajobrazu i otwartość przestrzenna głównych jednostek krajobrazowo - morfologicznych, sprzyjają rozwojowi jeździectwa.

Rozwój agroturystyki posiada potencjalnie najlepsze możliwości w rejonie miejscowości Borki Wielkie, Boroszów, Broniec, Kucoby i Leśna. Istniejące walory gmin kwalifikują dla tych celów obszar górnego biegu doliny Budkowiczanki, wąwóz Stobrawy (Walce), obszar zbiegu doliny Prądu i Łomnicy, obszar widłowy dolin Stobrawy, Wilczej Wody i Bzinicy.


Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. w Oleśnie

Obok tras rowerowych oraz szlaków pieszych, aktywny wypoczynek mieszkańcom i gościom Gminy zapewnia także nowoczesny kompleks rekreacyjno- sportowy zlokalizowany przy ul. Wachowskiej w Oleśnie.

 

BezNazwy_Panorama2.jpeg

 

Na część sportową kompleksu składają się: nowoczesny stadion lekkoatletyczny, kompleks boisk sportowych  "ORLIK 2012" oraz kryta pływalnia z basenem sportowym, basenem rekreacyjnym do nauki pływania, brodzikiem dla najmłodszych i największą w regionie zjeżdżalnią wodną.
W części rekreacyjnej są: gabinety hydroterapii, hydromasażu i odnowy biologicznej, solarium, sauny, grota solna, grota lodowa, sklepik sportowy oraz szatnie z zapleczem dla zespołów piłkarskich. 

Dane adresowe: Wachowska 10a, 46-300 Olesno


Siedem Źródeł

Leśny staw, położony u północno-zachodnich granic Olesna. Znajduje się tu cudowne źródełko, którego woda ma podobno właściwości lecznicze.


7 zrodel.jpeg
 

Obok urządzono wiatę turystyczną i zasadzono dąb papieski, którego nasiona poświęcił sam Jan Paweł II. Od Sanktuarium św. Anny biegnie droga krzyżowa.

W pobliżu sanktuarium św. Anny znajduje się leśne uroczysko zwane "Siedem Źródeł", o powstaniu którego zachowała się frapująca legenda.
Podczas rozbudowy sanktuarium św. Anny w XVII w. przy kościele pojawiał się bagnisty grunt, wokół którego gromadziły się żaby. Pewnego dnia budowniczowie zauważyli, że woda na szczęście wyschła, a żaby powędrowały w kierunku Wojciechowa. Siedmiu cieśli udało się do lasu po drewno świerkowe potrzebne do budowy kaplic. Szli duktem wytyczonym przez żaby i gdzieś w połowie drogi zauważyli coś niesamowitego. Otóż spod nóg każdego z owych siedmiu cieśli zaczęły się podnosić kępy mchu, a spod nich nagle wytrysnęła woda. I tak narodziło się "Siedem Źródeł". Po ścięciu potrzebnych pni świerkowych, ukazała się przestronna polana ,na której przy tryskających źródłach żaby znalazły swoje miejsce. 

Dawniej do "Siedmiu Źródeł" szli po odpuście utrudzeni pielgrzymi, aby ugasić pragnienie, umyć swoje obolałe stopy i zaczerpnąć "cudownej wody", którą zabierali ze sobą wracając do swoich domostw. Obecnie miejsce to zostało przywrócone do użytku publicznego. Walory przyrodnicze tego terenu zadecydowały o wybudowaniu kapliczki z ujęciem wody źródlanej, wystawieniu wzdłuż leśnego traktu 14-tu stacji drogi krzyżowej - „Oleskiej Kalwarii" i posadzeniu „dębu papieskiego" (nr 57) poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II. 
 

Dane adresowe: Zdroje, 46-300 Olesno


 Ośrodek Wypoczynkowy „Anpol”

Ośrodek usytuowany jest w Borach Stobrawskich, przy trasie Katowice - Poznań, w odległości 200 m od stacji kolejowej w Starym Oleśnie.

 

20200615_184125 (002).jpeg

 

Akwen wodny o pow. 2.5 ha, 3 plaże, pole namiotowe na 70 namiotów, pole na przyczepy campingowe – 50 stanowisk, kajaki, rowery wodne, mini golf, plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej, miejsce na ognisko i do grillowania, parking na 500 samochodów, możliwość wypożyczenia starych amerykańskich „krążowników szos”. Restauracja czynna cały rok z możliwością urządzania przyjęć okolicznościowych.  


www: http://www.anpol.net.pl 
Adres e-mail: 
Dane adresowe: Kolejowa 2, 46-300 Stare Olesno
Telefon: 34 358 44 52 
Telefon: 604 081 783 
Fax: 34 358 23 86 


 

Ośrodek Wypoczynkowy „Horn”

 

1277216573_0.jpeg

 

Kąpielisko z dużą zjeżdżalnią, dwa stawy hodowlane z możliwością wędkowania, 70 miejsc w domkach campingowych 4 i 6 – osobowych (każdy z węzłem sanitarnym oraz aneksem kuchennym), restauracja , możliwość organizacji przyjęć okolicznościowych.

www: http://www.horn.olesno.pl 
Adres e-mail: 
Dane adresowe: Kluczborska 10b, 46-300 Stare Olesno
Telefon: 34 358 49 17-18 


 

 

 

Gościniec Borki Wielkie

Gościniec Borki Wielkie to wspaniałe miejsce na agroturystyczny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Ośrodek jest położony tuż obok lasu i stawów.

Składa się z kompleksu stylowych obiektów, w których znajdują się baza noclegowa, restauracja i sala bankietowa, co stanowi obszerne i funkcjonalne zaplecze dla każdego rodzaju imprezy.

1272534039_0.jpeg

www: https://www.facebook.com/GosciniecBorkiWielkie/
Dane adresowe: Młyńska 17, 46-300 Borki Wielkie
Telefon: 505 892 785


Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Oleśnie

 

1278333611_0.jpeg

 

www: http://www.pttk.pl/ 
Dane adresowe: Pieloka 1, 46-300 Olesno
Telefon: 34 358 26 89 
Fax: 34 358 37 72 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: