Dla celów penetracyjnych kapitalne znaczenie posiadają przebiegające przez teren Gminy Olesno szlaki turystyczne:
Turystyczny szlak drewnianego budownictwa sakralnego.
Trasa:
Opole – Czarnowąsy – Dobrzeń Wielki – Kolonowski – Laskowice – Olesno – Wędrynia – Bierdzany – Lasowice Wielkie – Lasowice Małe – Chocianowice – Stare Olesno
Szlak drewnianego budownictwa sakralnego jest położony na trasie od Opola do Olesna. Oznakowany stosownie do potrzeb turysty pieszego, rowerowego jak również poruszającego się samochodem .Prowadzi w dużej części lasami umożliwiając zwiedzenie 12 zabytkowych kościołów drewnianych.
Turystyczny szlak Jeziorowskiego
Trasa:
Szumirad – Kamieniec – Radawie – Prusków – Leśna – Wachów – Wachowice- Olesno
Szlak wiedzie przez miejscowości o tradycjach hutniczych (Szumirad, Kamieniec). Na trasie wiele interesujących pomników przyrody (Leśna, Radawie) oraz rezerwat krajobrazowy Smolnik (nieopodal Szumiradu) a także zabytki budownictwa drewnianego.
Turystyczny szlak budownictwa drewnianego
Trasa:
Olesno – Stare Olesno – Bąków – Ligota Górna
Wędrówkę szlakiem można rozpocząć od zwiedzenia Oleskiego Muzeum Regionalnego a dalej ruszyć w kierunku Gorzowa odwiedzając po drodze drewniany kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny. Następnie kierując się drogą leśną docieramy do miejscowości Stare Olesno, gdzie można podziwiać kolejną drewnianą świątynię. W następnej miejscowości, Bąkowie w kościele parafialnym znajduje się tryptyk gotycki z XIV wieku. Ligota Górna to zbiór epitafiów drewnianych i chłopskie zabudowania gospodarskie.
Turystyczny szlak Józefa Lompy
Trasa:
Woźniki – Lubsza – Boronów – Hadra – Lisów – Zborowskie – Olesno
Szlak wiedzie przez miejscowości związane z życiem i twórczością Józefa Lompy, bogate w pamiątki po pisarzu.