Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Szlaki turystyczne

Dla celów penetracyjnych kapitalne znaczenie posiadają przebiegające przez teren Gminy Olesno szlaki turystyczne:

 

80_0_large.jpeg

 

Turystyczny szlak drewnianego budownictwa sakralnego. 

Trasa:
Opole – Czarnowąsy – Dobrzeń Wielki – Kolonowski – Laskowice – Olesno – Wędrynia – Bierdzany – Lasowice Wielkie – Lasowice Małe – Chocianowice – Stare Olesno

Szlak drewnianego budownictwa sakralnego jest położony na trasie od Opola do Olesna. Oznakowany stosownie do potrzeb turysty pieszego, rowerowego jak również poruszającego się samochodem .Prowadzi w dużej części lasami umożliwiając zwiedzenie 12 zabytkowych kościołów drewnianych.


Turystyczny szlak Jeziorowskiego

Trasa:
Szumirad – Kamieniec – Radawie – Prusków – Leśna – Wachów – Wachowice- Olesno

Szlak wiedzie przez miejscowości o tradycjach hutniczych (Szumirad, Kamieniec). Na trasie wiele interesujących pomników przyrody (Leśna, Radawie) oraz rezerwat krajobrazowy Smolnik (nieopodal Szumiradu) a także zabytki budownictwa drewnianego.


Turystyczny szlak budownictwa drewnianego

Trasa:
Olesno – Stare Olesno – Bąków – Ligota Górna

Wędrówkę szlakiem można rozpocząć od zwiedzenia Oleskiego Muzeum Regionalnego a dalej ruszyć w kierunku Gorzowa odwiedzając po drodze drewniany kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny. Następnie kierując się drogą leśną docieramy do miejscowości Stare Olesno, gdzie można podziwiać kolejną drewnianą świątynię. W następnej miejscowości, Bąkowie w kościele parafialnym znajduje się tryptyk gotycki z XIV wieku. Ligota Górna to zbiór epitafiów drewnianych i chłopskie zabudowania gospodarskie.


Turystyczny szlak Józefa Lompy

Trasa:
Woźniki – Lubsza – Boronów – Hadra – Lisów – Zborowskie – Olesno

Szlak wiedzie przez miejscowości związane z życiem i twórczością Józefa Lompy, bogate w pamiątki po pisarzu.

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: