Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny."

Lech Kaczyński

 

9518_0_large.jpeg
Ku pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznego, dzień 1 marca ustanowiono świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

"Nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej" - napisał w swoim przesłaniu Prezydent RP Andrzeja Duda. "Ocaliliśmy swoją tożsamość i pamięć o tym, kto - w najtrudniejszych dla naszej wspólnoty czasach terroru i opresji dwóch reżimów totalitarnych: III Rzeszy Niemieckiej i Rosji Sowieckiej oraz jej satelitów - był prawdziwym bohaterem wolnej Polski, a kto jej ciemiężcą i zdrajcą" - przekonuje Prezydent.

 

Grafika: ipn.gov.pl

Pliki do pobrania: PDFPrzesłanie Prezydenta RP_9518.pdf (371,13KB)


4 marca na terenie uroczyska "Siedem Źródeł" zapraszamy do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM. Zawodnicy zmierzą się ze sobą na dystansie 1963 metrów - odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek). 

Bieg oleski jest częścią ogólnopolskiej akcji do której przystępujemy po raz drugi. Bieg rozpocznie się w okolicy przejazdu kolejowego przy Siedmiu Źródłach z metą przy samym uroczysku. Pierwszych 90 zapisanych osób otrzyma pakiet startowy w skład którego wchodzi koszulka, medal, foldery, a wśród wszystkich uczestników rozlosujemy 5 dodatkowych nagród. Po biegu dla wszystkich uczestników przewidziany jest ciepły posiłek w chacie.

tropem wilczym.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: