Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Pobiegli Tropem Wilczym

9530_0_med.jpeg

Ponad 100 biegaczy i dziesiątki kibiców, uczestniczyło w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbył się 4 marca 2018 r. o godzinie 10:30 na terenie uroczyska "Siedem Źródeł".

Niedzielne wydarzenie rozpoczął Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, który witając wszystkich dodał, że oleski bieg jest wyjątkowy, nie tylko ze względu na scenerię, ale i fakt, że zaproszenie do udziału w wydarzeniu, przyjął major Wincenty Soliński. Sylwetkę majora Solińskiego przedstawiła druhna 3 Szczepu "Feniks":

 

"Wincenty Soliński urodził się 18.01.1928r. we Wróblewie. Do 1947 roku mieszkał we wsi Smugi w gminie Mokrsko, w powiecie wieluńskim.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał 11 lat. W czasie wojny zmarli rodzice wywiezieni na roboty do Niemiec ,on jako 15-letni chłopiec pracował przymusowo w cegielni w Mokrsku. W tym czasie był łącznikiem AK. Jesienią 1944 r. Niemcy zabrali go do kopania okopów w okolicy Osieczna, gdzie przebywał do nadejścia Armii Czerwonej w styczniu 1945r. W 1946r. w wieku 18 lat wstąpił do formowanego w lasach wróblewskich oddziału partyzanckiego S.O.S. „Oświęcim" porucznika Alfonsa Olejnika pseudonim „Babinicz". 

Dnia 3 maja 1946 wraz z 59 innymi partyzantami złożył przysięgę "Babiniczowi" w czasie uroczystej mszy świętej odprawionej w lesie. Każdy otrzymał od dowódcy ryngrafy z Orłem i Matką Boską Częstochowską oraz pseudonim. Wincenty Soliński otrzymał pseudonim „Stuk". Oddział „Babinicza" należał do Konspiracyjnego Wojska Polskiego, poakowskiej organizacji podziemia antykomunistycznego, utworzonej w kwietniu 1945 r. przez Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca". Jego członkowie uważali, że wkroczenie do Polski armii sowieckiej nie oznaczało wyzwolenia umęczonego wojną społeczeństwa polskiego, lecz nową okupację i prześladowania, nie szukali kompromisu, podejmowali walkę dla Ojczyzny. 

Żołnierze „Babinicza" działali w okręgu Wieluńsko - Częstochowskim. Siali panikę w lokalnych strukturach milicji i Urzędu Bezpieczeństwa swoimi brawurowymi akcjami. Atakowali posterunki MO, zatrzymywali pociągi, wymierzali publiczne kary chłosty milicjantom i aktywistom komunistycznym, a nawet rozbrajali i rozbierali z mundurów żołnierzy radzieckich. Siedmiomiesięczna działalność dywersyjna oddziału „Babinicza" doprowadziła do sparaliżowania administracji komunistycznej.

Wincenty Soliński za działalność partyzancką został aresztowany w lutym 1947 r. trafił do aresztu śledczego UB w Wieluniu. Rejonowy Sąd Wojskowy w Łodzi skazał go na karę śmierci. Na mocy amnestii wyrok zamieniono na 15 lat więzienia. Wincenty Soliński odsiedział 10 lat. Najpierw przez pół roku w Wieluniu, później w zakładach karnych dla więźniów politycznych w Rawiczu i Nowogardzie. Z więzienia wyszedłem na mocy amnestii w 1956 roku. Po wyjściu na wolność pracował na śląsku w Katowickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, tam też ukończył Technikum Budowlane w Bytomiu. Do Olesna trafił w 1967 roku za swoją żoną Olgą. Pracował w PBR Olesno jako majster budowlany, a później kierownik budowy. 

Po zwycięstwie SOLIDARNOŚCI w Nowej Polsce, wstąpił do Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W latach 90-tych Sąd Okręgowy w Łodzi dokonał rewizji wyroku z 1947 r. i zrehabilitował Wincentego Solińskiego. Czyny jego uznano za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń państwowych min: Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. został awansowany na majora Wojska Polskiego."

Organizatorami wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja, a patronatem honorowym objął je Prezydent RP Andrzej Duda, który do uczestników biegu w całej Polsce skierował list. Uczestnikom oleskiego biegu, jego treść odczytała córka majora Solińskiego pani Grażyna Lipińska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Oleśnie (treść w załączniku).

Dystans 1963 metrów symbolicznie nawiązywał do roku, w którym został stracony ostatni żołnierz - Józef Franczak ps. Lalek. W ubiegłym roku impreza została zorganizowana na wielką skalę, a biegi odbyły się łącznie w około 230 polskich miastach. Projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to inicjatywa, która z jednej strony ma przypominać o zasługach wielkich Polaków, którzy zostali uznani za zdrajców przez władze komunistyczne, a także dotrzeć poprzez sport do jak największego grona ludzi. 

Po dotarciu do mety każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, dla wszystkich przewidziano również rozgrzewający posiłek.

Wszystkim uczestnikom biegu dziękujemy za obecność i fantastyczną atmosferę i mamy nadzieję... do zobaczenia za rok!

PDFList od Prezydenta.pdf (574,91KB)

GALERIA ZDJĘĆ

RELACJA WIDEO


Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Biegowi „Tropem Wilczym" 2018 patronowali żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce", ale miejsca pochówku niektórych - np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znalazły się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu. Częścią pakietu startowego był także medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Głównym celem Biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. 

 

 

Zdjęcia

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: