„Wyczarowane z tkanin” w oleskim muzeum

9535_0_med.jpeg

Co roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach ozdabia salę wystawienniczą Oleskiego Muzeum Regionalnego. W ubiegłym roku podziwialiśmy wyroby ze szkła, a w tym roku zobaczymy to co można wyczarować z tkanin. Toteż tytuł nowej wystawy, otwartej w dniu 1 marca br., brzmi: „Wyczarowane z tkanin".

Dominującym tworzywem tych prac jest tkanina, która pozwala wykreować najbardziej nietypowe formy i kształty. Toteż na wystawie pojawiły się prawdziwe dzieła sztuki z tkanin: kwiaty, doniczki z katusami, wazony, aniołki, zwierzątka, gwiazdki, choinki, obrazy, wielkie ołówki, torebki, makaty na ścianach. Nawet literki tytułu wystawy zostały uszyte. Nietuzinkowe dekoracje z tkaniny nadały sali wystawienniczej bajkowy klimat i element magii. Trudno nie docenić estetycznych i użytkowych walorów tkaniny w aranżacji wnętrz. Od tysiącleci tkanina znalazła szerokie zastosowanie. Pierwsze wyroby przypominające tkaninę tworzono przed ośmioma tysiącami lat. Nie były to tkaniny w dzisiejszym rozumieniu, ponieważ składały się z luźno splecionych ze sobą włókien, traw, pasków skór zwierzęcych, cienkich gałęzi czy pnączy. Tapiserie dekorujące wnętrza wytwarzano już w starożytnym Egipcie, Chinach i prekolumbijskim państwie Inków. W średniowieczu zimne ściany kamiennych zamków i świątyń ozdabiały oraz ocieplały grube, dekoracyjne kotary. W czasach nowożytnych wyrafinowane gobeliny czy arrasy dodawały blasku niejednej królewskiej czy arystokratycznej rezydencji. Ale także wiejskie izby przystrajano makatkami, chodnikami, pasiakami, serwetami. Tkaniny we wnętrzach były i są wszechobecne, ponieważ pomieszczenia ogołocone z tkanin są nieprzyjemne, chłodne, mają fatalną akustykę, a wpadające przez okna światło tworzy nieprzyjemne, ostre cienie.

Kolekcja „Wyczarowane z tkanin" została zaprojektowana i wykonana z pasją i determinacją przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach pod artystycznym nadzorem opiekunek: p. Justyny Górok-Jury, p. Marietty Dragon i p. Sandry Gajdeckiej, które także zaaranżowały wystawę w muzeum.

Od 13 lat funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach jako powiatowy ośrodek wsparcia dziennego typu A ( dla osób psychicznie chorych), B ( osób upośledzono umysłowo), C (osób wykazujących przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych), przeznaczony dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych niepełnosprawnych. Obecnie w Domu jest 38 podopiecznych z różnymi zaburzeniami i niepełnosprawnościami. Tam mogą aktywnie rozwijać swoje pasje i zdolności, uczyć się samodzielności i integracji ze środowiskiem. Dom pomaga w przełamywaniu izolacji społecznej, w przygotowywaniu osób do powrotu i prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym, doskonaleniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach życiowych i społecznych. Motywuje do podejmowania leczenia, aktywnego wypełniania wolnego czasu, pogłębiania zainteresowań. Pomaga w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych, edukacyjnych, rehabilitacyjnych i zdrowotnych. Dzięki temu podopieczni zdobywają poczucie bycia pełnowartościowymi, uzdolnionymi w wielu dziedzinach ludźmi. Dom zapewnia podopiecznym rehabilitację i nowatorskie zajęcia terapeutyczne, treningi umiejętności społecznych, wsparcie psychologiczne oraz ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. Tak bogatą gamę działań prowadzi wykwalifikowana kadra: terapeuci, fizjoterapeuci, pedagog-logopeda, psycholog i opiekunowie. Uczestnicy Domu mają do dyspozycji sale: do kinezyterapii, muzykoterapii, terapii zajęciowej, doświadczalną świata, stolarsko-techniczną, zabaw i rekreacji, balową, telewizyjną, siłowni, zabiegową, kuchenną z aneksem jadalnym oraz gabinety: psychologa, logopedyczno-pedagogiczny. Dom organizuje zajęcia z hipoterapii, pikniki rodzinne, ekologiczne. Kształtowanie poczucia własnej wartości prowadzone jest nie tylko poprzez wielorakie terapie, a także udział w konkursach, plebiscytach, wystawach, festynach, przeglądach, wycieczkach.

Nowa wystawa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach jest bogata, kolorowa i piękna. Jest ona siódmą ekspozycją Domu w naszym muzeum. Na jej wernisaż licznie przybyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach z p. dyrektor Katarzyną Balcerzak i opiekunami, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie z p. kierownik Ewą Janiszewską-Dandyk wraz z opiekunami oraz  kierownik Wydziału Edukacji  Janusz Wojczyszyn, dyrektor ZS i radny Rady Miejskiej Marek Leśniak, dyrektor PSP nr 1 Adam Adamski,kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Marlena Szulc, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów Danuta Gmur, prezes Koła Związku Flatelistów Polskich w Oleśnie Ryszard Szirch, pracownik nadleśnictwa Olesno Elżbieta Kowalska.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach od 1 do 30 marca br.

Ewa Cichoń

Zdjęcia

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: