Informujemy, że 31 maja 2024 r. (piątek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Urząd Stanu Cywilnego pełni dyżur w godzinach od 7:30 do 14:00.  Za utrudnienia przepraszamy.

80. rocznica ogłoszenia 5 Prawd Polaków spod znaku Rodła

9537_0_med.jpeg

W poniedziałek 5 marca 2018 r. w Opolu, odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy proklamacji 5 Prawd Polaków na Kongresie Polaków w Berlinie. Wziął w nich udział Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.
 

Senat RP w grudniu ubiegłego roku, z inicjatywy senatora Jerzego Czerwińskiego ogłosił rok 2018 - Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele franciszkanów. Wzięli w niej udział działacze i sympatycy Związku Polaków w Niemczech, rodzina Rodła, poczty sztandarowe 12 opolskich szkół. Mszy św. przewodniczył o. prof. Sebastian Jasiński (delegat biskupa opolskiego), koncelebrował m.in. ks. prof. Marek Lis (reprezentujący Wydział Teologiczny UO) i ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry.

Po mszy poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na Placu Wolności. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Nysy oddało salwy honorowe, a młodzież z 80 zniczy ustawiła przed pomnikiem znak Rodła - symbol Związku Polaków w Niemczech, schematycznie oddający bieg Wisły i położenie Krakowa. Autorką znaku Rodła była Janina Kłopocka, której pomnik znajduje się na oleskim cmentarzu komunalnym. Autorka Rodła związała się mocno z naszym miastem, pracując tu w 1945 r. na stanowisku kierownika Referatu Kultury i Sztuki Starostwa w Oleśnie. Opisywała ruiny miasta, inwentaryzowała zabytki, ze wzruszeniem wspominała pątniczy kościół św. Anny i mimo tego że przebywała tutaj tylko przez rok, powróciła tu z godnie ze swoją ostatnią wolą.

Spod pomnika uczestnicy udali się do PSM I i II st. w Opolu gdzie wszystkich częstowano jubileuszowym tortem, którego ufundował Burmistrz Olesna, a przygotowała oleska piekarnia PSS. W części artystycznej młodzież recytowała poezję patriotyczną, przypomniano historię Związku Polaków w Niemczech oraz znaczenie 5 Prawd Polaków.

Historia Polaków spod Znaku Rodła obejmuje 8 aktualnych województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. To obszar, na którym w okresie międzywojennym zamieszkiwali Polacy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy.

Prawd jest pięć. Są krótkie i bardzo czytelne:

1. Jesteśmy Polakami.

2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.

3. Polak Polakowi bratem.

4. Co dzień Polak Narodowi służy.

5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle.

 

Organizatorem uroczystości był Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła-Wrocław. 

 

GALERIA ZDJĘĆ 

 

Fot. Andrzej Mas

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: