Obchody przy pomniku ofiar faszyzmu w Wysokiej

9609_0_med.jpeg
Przy pomniku pamięci ofiar faszyzmu w Wysokiej, odbyła się w czwartek 26 kwietnia 2018 r. o godzinie 12.00, uroczystość rocznicowa, rozpoczynająca jednocześnie oleskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Dokładnie 74 lata temu 26 kwietnia 1944 r. w Wysokiej, publicznie powieszono 10 młodych więźniów - Polaków przywiezionych, skutych kajdanami z Lublińca, Katowic i obozu oświęcimskiego. Był to odwet za śmierć niemieckiego żandarma. Znamy osiem nazwisk, umieszczone są one na pamiątkowej tablicy. Dwie ofiary pozostały bezimienne. Takie masowe egzekucje z zastosowaniem odpowiedzialności zbiorowej w czasie II wojny światowej były jednym z elementów polityki terroru hitlerowskich Niemiec. Miały one na celu zastraszanie i łamanie oporu wobec totalitarnej władzy.
 
W uroczystości udział wzięli m.in. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, zastępca Burmistrza Jerzy Chęciński, Sekretarz Gminy Bożena Matusiak, Skarbnik Gminy Aneta Sitna, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele służb mundurowych - Komendant Powiatowy Policji insp. Tomasz Kubicki oraz Komendant PSP bryg. Jarosław Zalewski wraz z pocztami sztandarowymi, żółnierze Jednostki Wojskowej Nr 2286 w Szumiradzie z dowódcą jednostki ppłk. Robertem Pawlaczykiem, harcerze oraz delegacje przedszkoli i szkół w tym klasa mundurowa ZSEiO w Oleśnie. 
 
W swoim przemówieniu Burmistrz Olesna powiedział: "Tu dziś oddajemy hołd pomordowanym w kwietniu 1944 r. Polakom. To miejsce szczególnie przemawia, gdyż zginęli tu konkretni ludzie, znani z imienia i nazwiska. Wiemy, że większość z nich, to byli młodzi Polacy, niektórzy kilkunastoletni. 
Podobne masowe egzekucje odbywały się wielu miejscach na terenach objętych działaniami wojennymi, partyzanckimi i miały na celu zastraszanie Polaków i osłabienie ruchu oporu. 
Dzisiejsza obecność wszystkich nas, jest oznaką naszej pamięci i szacunku, wobec historii i wszystkich ofiar tych tragicznych wydarzeń. Dla was zaś młodzieży i dzieci - to piękna lekcja patriotyzmu i historii.
Niech dzisiejsza uroczystość pod odnowionym pomnikiem upamiętniającym Polaków, którzy zginęli tu przed 74 laty, stanie się jednym z ważnych akcentów obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległości, o którą walczyli również mieszkańcy tej ziemi!"

GALERIA ZDJĘĆ

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: