
Amatorski Klub Filmowy JUPITER działający przy Powiatowym Domu Kultury w Oleśnie powstał w 1962 r., a zarejestrowany został w styczniu 1963 r. Filmy kręcili, na początku aparatem „Admira Electric" z akumulatorem w rączce, wszyscy jego członkowie: Kazimierz Piszczek, Tadeusz Krzyczkowski, Jan Tylman, Jan Kwakiewicz, Janusz Musiał, Stanisław Chudy, Henryk Poroś, Józef Wyrwich. Przez pewien okres z klubem związani byli także: Helmut Wloka, Józef Cyba, Aleksander Gałęzowski, Józef Włodek, Jan Wolny. K. Piszczek robił montaż, za scenariusz, komentarz i reżyserię był odpowiedzialny T. Krzyczkowski, J. Tylman był lektorem. Pierwszym film zrealizowany w 1962 r. zarejestrował otwarcie mostu na rzece Prośnie. Klub zaprzestał swojej działalności w latach 80. XX w.
Zaprezentowano kilka nagrań JUPITERA. W pierwszym filmie ukazano obchody Dni Olesna w 1966 r., które odbywały się wtedy w miesiącu czerwcu. Taśma zarejestrowała odświętnie ustrojone miasto, przemówienie przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jerzego Uteckiego, zawody sportowe i występy artystyczne w amfiteatrze, m. in. Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego, który obejrzało pięć tysięcy oleśnian. Odsłonięto wtedy pomnik Józefa Lompy przed budynkiem Szkoły Zawodowej.
Kolejny z filmów to Sztafeta 1000-lecia zorganizowana dla uczczenia 1000-lecia Państwa Polskiego. Rozpoczęła się ona w Kluczborku, gdzie przekazano Księgę 1000-lecia przedstawicielom władz powiatu oleskiego. Sztafeta z Kluczborka wyruszyła do Olesna zatrzymując się w Gorzowie Śl.
Bohaterskim Lotnikom poświęcony jest trzeci z filmów. Polski samolot „Karaś" 22 Eskadry Bombowej 2 Pułku Lotniczego został zestrzelony 03. 09.1939 r. pomiędzy Starym Olesnem a Wojciechowem. Lotnicy zostali pochowani początkowo w bezimiennej mogile na cmentarzu w Oleśnie. Zwłoki ekshumowano w 1969 r. i złożono we fundamentach monumentalnego pomnika, górującego w północnej części oleskiego cmentarza komunalnego, którego kształt przypomina czasze opadających spadochronów wspartych na biało-czerwonej szachownicy. Pomnik autorstwa Adama Chyrka odsłonięto w 1971 r. Budowę pomnika i jego uroczyste otwarcie zarejestrowano w filmie. Dopiero w 1983 r. Adam Popiel z Gliwic ujawnił prawdziwe nazwiska lotników, które widnieją na płycie pomnika: podporucznik pilot Józef Jeleń. podporucznik obserwator Władysław Żupnik oraz kapral strzelec samolotowy Stanisław Kapturkiewicz.
Kolejny z archiwalnych filmów uwiecznił Bank 440 zwany Bankiem Miast. Było to współzawodnictwo miast w połowie lat 70. XX w. emitowane na antenie Telewizji Polskiej. Olesno konkurowało z wielkopolskim Pleszewem i wyszło z tego turnieju zwycięsko. Przygotowania do Banku 440 w 1976 r., gdy Naczelnikiem Miasta i Gminy Olesno był Józef Droś, wywołało społeczno- kulturalne poruszenie w Oleśnie. W wyniku tej rywalizacji miasto wypiękniało, powstało wiele obiektów użyteczności publicznej. Rozpoczęto modernizację budynku Ogniska Muzycznego w celu przekształcenia go w siedzibę Szkoły Muzycznej I stopnia, trwała rozbudowa osiedla przy ul. Słowackiego, zbudowano nowy dworzec PKS, promenadę, skwer zieleni w centrum oleskiego rynku, wyremontowano i rozbudowano kąpielisko miejskie, kino „Znicz", urządzono sztuczne lodowisko oraz salę gimnastyczną, otwarto „Pewex" i pawilon handlowy przy ul. Minkusa.
Zaprezentowano także film Rajd Zwycięstwa. Obchody zwycięstwa nad faszyzmem w dniu 9 maja uczcił rajdem Automobil Klub Olesno.
Czterokrotnie w latach 1967-1972 Olesno zdobyło tytuł „Mistrza Gospodarności" w województwie opolskim dlatego Jupiter uwiecznił to wydarzenie w filmie Mistrz Gospodarności 1969 r. Ukazano m.in. oddany do użytku świeżuteńki amfiteatr w Oleśnie oraz miasto z lotu ptaka, ponieważ filmowcy Jupitera kręcili film ze śmigłowca.
Na końcu wyświetlono fragmenty Kroniki Olesna z 1973 r. Ukazano w niej manifestację w Wysokiej, przy pomniku ofiar faszyzmu. Tam bowiem 26.04.1944 r. publicznie powieszono dziesięciu młodych więźniów- Polaków przywiezionych z Lublińca, Katowic i obozu z Auschwitz w odwecie za przypadkową śmierć niemieckiego żandarma H. Spiessa z rąk polskich partyzantów. Staraniem władz miejskich pomnik w Wysokiej został postawiony w 1964r. Obecnie został gruntownie odrestaurowany i w dniu 26 kwietnia br. odbyła się tam patriotyczna uroczystość. Za film „Za Polskę" o egzekucji Polaków w Wysokiej Jupiter uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich w Szczecinie w 1966 r.
Kronika zapisała także czyn społeczny młodzieży, zjazd Ligi Obrony Kraju, Zakład Ceramiki w Kozłowicach, Rejon Produkcji Leśnej Las w Oleśnie, nowy dworzec PKS w Oleśnie oraz oleską mleczarnię.
tekst: Ewa Cichoń