1 sierpnia - pamiętamy

1 sierpnia 2019 r. obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W hołdzie jej bohaterom Sejm RP ustanowił ten dzień świętem państwowym obchodzonym corocznie od 2010 r., jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

9757_0_med.jpeg
1 sierpnia oddajemy hołd wszystkim bohaterom, którzy przez 63 dni nieustępliwie walczyli z Niemcami, bili się nie tylko o wolność, ale także o godność dla Warszawy, miasta niezłomnego. Bili się także o ducha narodu, którego nie dało się złamać przez lata okupacji. Dźwięk syren i niemy salut Polaków to symbol naszego szacunku dla bohaterów tamtych dni" - tak w specjalnie przygotowanym z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, mówi szef resortu Mariusz Błaszczak.

 

1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00 na okres 3 minut zawyją syreny. Wówczas zatrzymaj się, oderwij od codziennych obowiązków oraz uczcij chwilą tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność.


Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” – do pobrania PDF2019-07-26_powstanie_warszawskie_A3.pdf

Wystawa elementarna została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.

Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Zachęcamy do pobrania pliku z wystawą zamieszczonego na stronie (w dwóch formatach B1 i A3) i wydrukowania całości, złożonej z 14 plansz.

autor: Artur Kolęda
konsultacja: dr Paweł Błażewicz, dr Paweł Rokicki
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr hab. Waldemar Grabowski
korekta: dr Piotr Chojnacki, Katarzyna Ziębik
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
opracowanie graficzne: Paulina Żak
cyfrowa koloryzacja zdjęć czarno-białych: Mikołaj Kaczmarek

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: