Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki uhonorowany laską skautową przez Hufiec ZHP Lubliniec!

Wydarzenie to miało miejsce 31 sierpnia 2018 r. podczas uroczystości nadania Hufcowi ZHP Lubliniec imienia 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty oraz odsłonięcia tablicy poświęconej harcerzom i harcerkom Hufca ZHP Lubliniec.

W uroczystościach wzięli udział: poseł Andrzej Gawron, burmistrz Lublińca Edward Maniura, naczelniczka ZHP dh. hm. Anna Nowosad,    komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP hm. Anna Peterko i wielu innych przedstawicieli lokalnych władz i stowarzyszeń.

Jak powiedział Burmistrz Lewicki, wyróżnienie to jest dla niego niezwykłym zaszczytem i ogromną radością.

Pamiątkowa tablica, ufundowana przez Oddział IPN w Katowicach, została umieszczona na Pomniku ku czci żołnierzy Wojska Polskiego, Powstańców Śląskich i członków ruchu oporu poległych w latach 1939-45, który znajduje się na Placu Golasia w Lublińcu. Inicjatywodawcą upamiętnienia był Hufiec ZHP Lubliniec. Kształt tablicy oraz inskrypcja memoratywna powstała we współpracy z Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowice.

Piętnaście nazwisk, piętnaście odmiennych biogramów, ale jeden wspólny cel - wolna Polska. Harcerze i harcerki, którzy w latach 1923-1939 byli członkami Hufca ZHP Lubliniec, a którzy za wierność prawu harcerskiemu zapłacili najwyższą cenę. We wrześniu 1939 roku sięgnęli po broń, gdy wkraczał Wermacht. Zapewne bali się tego co będzie, ale nie uciekali. Zginęli od kul na froncie wraz z żołnierzami 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty. Inni w niemieckich obozach zagłady.


Do Hufca ZHP Lubliniec należy oleski 3 Szczep "Feniks". Szczep zrzesza dzieci oraz młodzież z lokalnych szkół podstawowych i średnich. Komendantem jest pwd. Olga Spychała, która zachęca wszystkich rodziców, by przybliżyli swoim dzieciom idee harcerstwa - braterstwa, służby i pracy nad sobą. Wszystkim chętnym do wstąpienia w szeregi 3 Szczepu "Feniks" przypominamy, że siedziba znajduje się w Domu Harcerza przy ul. Krasickiego 22 w Oleśnie.

Dowiedz się więcej o 3 Szczepie "Feniks"

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: