8 września - Olesno europejską stolicą kultury i dziedzictwa narodowego!

Kilkanaście wydarzeń a wśród nich m.in. koncerty, spacery historyczne, rajd rowerowy,  czy też Narodowe Czytanie – tak będzie wyglądała w sobotę 8 września 2018 r. w Oleśnie - Ogólnopolska Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Dziś, 5 września, na specjalnej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Oleśnie, Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki podkreślił, że wybór Olesna nie był przypadkowy. Do wyznaczenia nas do roli organizatora przekonała bez wątpienia występująca tu wielokulturowość, a dodając do tego perełkę w postaci Sanktuarium  św. Anny, również to, że możemy pochwalić się wyjątkową architekturą sakralną. W konferencji udział wzięli także p.Ewa Cichoń - Dyrektor Oleskiego Muezum Regionalnego oraz p. Janusz Wojczyszyn - kierownik Wydziału Edukacji

Z myślą o mieszkańcach i gościach Urząd Miejski wraz z partnerami tego wydarzenia, czyli Miejskim Domem Kultury, Oleską Biblioteką Publiczną, Oleskim Muzeum Regionalnym oraz szkołami z terenu gminy, Seniorami i harcerzami, dle wszystkich przygotował na tę okazję wiele atrakcji. W programie m.in. gra terenowa, rajd rowerowy, spacery krajobrazowo-historyczne oraz koncerty – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. pn. "10 dekad Niepodległej" i gwiazdy wieczoru – Natalii Kukulskiej.

Oleskie obchody EDD zamkniemy wyjątkowym spektaklem przygotowanym przez Teatr „Maska” pt. „Piękna Róża i dzielny Woko – legendarni założyciele Olesna”, który odbędzie się w niedzielę 9 września o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury.


Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. 


Szczegółowy program wydarzeń w załączniku.


 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: