Olesno było stolicą kulturalną Polski!

Kilka tysięcy uczestników – mieszkańców i gości, setki zaangażowanych wolontariuszy i aktywne wszystkie grupy społeczne – tak podsumować można historyczne dla naszego miasta wydarzenie jakim była Ogólnopolska Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się 8 września 2018 r.

Zaszczytem było, że pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, tak ważna impreza została zainaugurowana w naszym pięknym mieście Oleśnie. Mieście o wielowiekowej tradycji, założonym 810 lat temu przez księcia Henryka Brodatego. Mieście, które w roku 2018 celebruje szczególny jubileusz 500-lecia konsekracji Sanktuarium św. Anny – cudu oleskiej architektury sakralnej, żywego pomnika wiary, miłości i estetycznej wrażliwości naszych przodków o którym bez wątpienia powiedzieć można, że jest Pomnikiem Historii. Aby umożliwić wielu znakomitym gościom poznanie tego wyjątkowego obiektu, sobotnie uroczystości rozpoczęły się właśnie tam, mszą świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja. Udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele państwowych i wojewódzkich instytucji kultury, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, jednostek oświatowych, delegacje z miast partnerskich oraz mieszkańcy Olesna i okolicznych miejscowości.

Kolejna odsłona części oficjalnych miała miejsce o godzinie 15:00 w miejskim amfiteatrze. Licznie zgromadzoną publiczność powitał Burmistrz Olesna, który przedstawił ideę wydarzenia i przypomniał o wielokulturowości naszego regionu. Społeczność oleska to społeczność, gdzie każda grupa podtrzymuje tradycje i swoje wartości przekazywane od pokoleń – w rodzinie i jej otoczeniu. Właśnie elementy tradycji zachowane w domu stanowią podstawową płaszczyznę komunikacji oraz wspierają własną tożsamość lokalną i narodową.    

Dziedzictwo kulturowe regionów ma ogromny wpływ na świadomość całego narodu polskiego i o tym dziedzictwie nie możemy zapominać. Tak jak powiedział najbardziej znany Polak na świecie - Papież Św. Jan Paweł II: “Proszę was, abyście to duchowe dziedzictwo...przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.”  - powiedział Burmistrz Sylwester Lewicki.

Po wystąpieniu Burmistrza głos zabrał Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski, który odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do organizatorów i uczestników inauguracji.

Podczas oficjalnego otwarcia przemawiali także: Adrian Czubak, wojewoda opolski, Agata Wąsowska-Pawlik, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury oraz Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor GDDKiA w Opolu, którzy w swoich wystąpieniach przede wszystkim podkreślili istotę organizowania wydarzeń o takiej randze właśnie w mniejszych miejscowościach, których bogata historia i tradycje regionu są warte nagłaśniania.

W tym roku motywem przewodnim największego święta zabytków jest „Niepodległa dla wszystkich” – motto ściśle powiązane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego też powodu, do inauguracyjnego występu artystycznego zaproszono Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który wystąpił w pełnym ponad stuosobowym składzie artystycznym który tworzą chór, balet i orkiestra w programie „A  to Polska właśnie”. Zgromadzona publiczność żywiołowo reagowała na wszystkie wejścia artystów. Doskonale znane pieśni ludowe i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów, doskonale opracowane przez duet twórców potęgi Zespołu „Śląsk” – Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską zachwyciły oleską widownię i na pewno na długo pozostaną w pamięci!

Po zakończonym występie na amfiteatrze, goście zaproszeni zostali na oleski Rynek, gdzie trwały pozostałe wydarzenia  promujące lokalne dziedzictwo. Wprowadzeniem do historii lokalnej było otwarcie wystaw w Oleskim Muzeum Regionalnym pt. Oleski cud architektury - pięciowiekowy kościół św. Anny w malarstwie Barbary Horteckiej oraz „Zakochana w kościele św. Anny - autorka Znaku Rodła Janina Kłopocka” przez Panią Ewę Cichoń, dyrektor muzeum.

Po niej, mieliśmy okazję uczestniczyć we wspólnym Narodowym Czytaniu, przygotowanym przez Oleską Bibliotekę Publiczną. W Oleśnie odsłona była wyjątkowa. Poza „Przedwiośniem”, które czytało cała Polska, mogliśmy wysłuchać lektorów, którzy przybliżyli nam historię Olesna zapisaną na kartach ksiąg.

Wieczorem mogliśmy wysłuchać fantastycznego koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej i Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie w programie „10 Dekad Niepodległej”, który muzycznie przeprowadził nas przez minionych 100 lat naszej niepodległej Ojczyzny. Występ był wprowadzeniem do koncertu finałowego jednej z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek o bardzo bogatym dorobku artystycznym – Natalii Kukulskiej, która porwała oleską publiczność.
Natalia zaśpiewała utwory ze swojego najnowszego albumu „Halo tu Ziemia” oraz doskonale znane przeboje w zupełnie nowych aranżacjach, którymi zachwyciła wszystkich.

Koncert był zwieńczeniem całodniowej imprezy, która bez wątpienia przejdzie do historii naszego miasta, jako wydarzenie o którym trzeba pamiętać!

 

 

 

 

Wydarzeniom, które odbywały się na scenie amfiteatru i na Rynku towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Po raz pierwszy w Oleśnie zorganizowany został Rodzinny Rajd Rowerowy "Szlakiem Książąt Opolskich", którego współorganizatorem było Stowarzyszenie "Oleska Jedynka". Wzięło w nim udział prawie 200 osób. Trasa rajdu liczyła prawie 40 km, podczas której na kolarzy czekały dwa przystanki - jeden obok kościółka św. Jadwigi w Biskupicach, gdzie uczestnicy wysłuchali ciekawej prelekcji ks. proboszcza Bernarda Joszki oraz w Kozłowicach, gdzie przeprowadzony został quiz wiedzy z historii lokalnej. Rozstrzygnięcie miało miejsce w Wojciechowie, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek.

Panie Aleksandra Vieth-Kłosińska oraz Katarzyna Zając z Oleskiego Muzeum Regionalnego zorganizowały spacer po Oleśnie zgodnie z najstarszym planem miasta tzw. planem Wernhera.  Plan Wernhera to najstarszy z zachowanych planów Olesna z lat 60. XVIII w. Sporządzony przez Friedricha Bernharda Wernhera (1690-1776) –  śląskiego  rysownika, miedziorytnika, autora map i planów miast. Największe jego dzieło to licząca 3000 stron 5-tomowa Topographia Silesiae, w której zachował się najstarszy plan Olesna i mapa  powiatu oleskiego. Podczas spaceru zwiedzający zapoznali się z ciekawostkami na temat znanych miejsc w Oleśnie.

Liczna grupa seniorów z Olesna i zaproszonych przez nich gości, spacerowała zaś szlakiem krajobrazowym - od Rynku do kościółka św. Anny i docelowo do uroczyska "Siedem Źródeł", które wielu z nich widziało po raz pierwszy. Przewodnikiem grupy były panie Maria Mitrenga oraz Danuta Gmur - serdecznie dziękujemy za organizację wydarzenia!

Nie zabrakło również propozycji dla dzieci i młodzieży. 3 Szczep "Feniks" z Olesna zorganizował grę terenową pn. "Mury, bramy, kramy". 25 osób podzielonych na 5 patroli, rozwiązywało zagadki związane z historią naszego miasta. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe gadżety z logo EDD. Dziękujemy pw. Oldze Spychale za organizację!

 

Poza dziedzictwem kulturalnym mogliśmy również poznać część naszego dziedzictwa kulinarnego. Na Rynku część swoje stoiska przygotowali lokalni producenci należący do Stowarzyszenia "Oleski Koszyk". Mogliśmy spróbować i zakupić m.in. Oleską Śmietankówkę oraz herbatkę z konopii z owocami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Państwa Famuła (Kozi Dar), którzy są producentami smakołyków z koziego mleka. 

Organizację Ogólnopolskiej Inauguracji 26. Europejskich Dni Dziedzictwa dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – "Wspólnie dla dziedzictwa”.

wolontariat logo.jpeg

Wydarzenie objęte sponsoringiem PRZEZ BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO.

fvKCh-wk_400x400.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: