Warsztaty „825 lat Borek Wielkich” „Jakie gracki miała moja Oma? W co bawił się Opa, jak bół bajtlem?”

PROW.jpeg

24 września 2018 odbyły się kolejne warsztaty z ramach projektu grantowego pod nazwą „Organizacja zajęć dla lokalnej społeczności” w ramach zadania „825 lat Borek Wielkich i co dalej…” .Grupy dzieci z udziałem dorosłych realizowały temat „Jakie gracki miała moja Oma? W co bawił się Opa, jak bół bajtlem?”.

Warsztaty odbyły się metodą stacji:

Stacja I- „Jakie bajki oglądały nasze mamy i babcie”.

Uczestnicy oglądali bajki lat 60- tych i 70 – tych XX wieku, wyświetlone rzutnikiem typu „Ania”. Dorośli byli lektorami i pięknie czytali teksty pod slajdami.

Stacja II - „Jakie gracki miała moja Oma? W co bawił się Opa, jak  bół bajtlem?”

Uczestnicy wyszukiwali wśród licznych zbiorów Izby Tradycji Śląskiej zabawki z różnych epok i przynosili do „Kuchni trzech pokoleń”. Prezentowali przyniesione zabawki i porównywali do współczesnych.  Dzieci miały okazję posłuchać pięknych gawęd seniorów na temat zabaw i zabawek ich dzieciństwa. Wielkie było zdziwienie, kiedy najstarsi wspominali, że musieli w domu pomagać w gospodarstwie i nie mieli czasu na zabawę. Wśród babć i dziadków byli tacy, którzy nie mieli żadnych zabawek. Zabawki wykonywali sami ze szmat, patyków, żołędzi, kasztanów, szyszek, pudełek z zapałek itp. Spotkanie zakończono wyliczankami i przyśpiewkami. Wszyscy poznali starą zabawę „Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami...”

Stacja III – „Wspólnie wykonujemy zabawki i gramy w gry planszowe”.

Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji szmatki, bibułki, patyki, szyszki, żołędzie, kasztany i inne „skarby”.  W grupach wykonywano zabawki: lalki, zwierzęta, samochody, traktory. Dzieci wspólnie z dorosłymi zagrały w gry planszowe z lat

70 –tych, 80 –lat XX wieku.

Po bardzo aktywnych i kreatywnych warsztatach, uczestnicy poczęstowali się ciasteczkami. Dla dorosłych podano kawę. To było piękne spotkanie trzech pokoleń.

DSC04859.jpeg DSC04822.jpeg DSC04769.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: