Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Oleski Rynek z tytułem Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia Województwa Opolskiego!!!

OOL_9.jpeg
Dnia 26 września 2018 roku w sali konferencyjnej Orła Białego na Ostrówku w Opolu odbyła się zorganizowana przez Zarząd Województwa Opolskiego 10. Edycja konkursu na najlepszą, najbardziej przyjazną przestrzeń publiczną województwa opolskiego.

W tym roku do konkursu zgłoszono 19 przedsięwzięć, a oceniała je komisja w której skład weszli wybitni architekci i urbaniści o uznanym dorobku projektowym i realizacyjnym m.in. Małgorzata Adamowicz-Nowacka – architekt, prezes Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej SARP w Opolu, Zbigniew Bomersbach – architekt miejski miasta Opole, czy Robert Konieczny – projektant przestrzeni nagrodzonej tytułem Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Europie, który znany jest między innymi z konceptu przebudowy Wyspy Gubernatora (Governors Island) znajdującej się pomiędzy Manhattanem a Brooklynem, projektu wieży U2 w Dublinie, projektu Living-Garden House w Katowicach oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Jubileusz konkursu był także powodem do przyznania tytułu Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia. W tej prestiżowej rywalizacji o nagrodę marszałka ubiegało się wiele gmin – inwestorów realizacji nagrodzonych w konkursach przez ostatnie 10 lat – ale wybór mógł paść tylko na jedno, najbardziej atrakcyjne miejsce. Tym samym nagrodę i tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia zdobyło Olesno za rewitalizację oleskiego Rynku.

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki odbierając nagrodę z rąk marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły podziękował oraz przypomniał, że jeszcze parę lat temu w miejscu oleskiego Rynku znajdowało się rondo po którym jeździły samochody. Natomiast obecnie odbywają się tam liczne imprezy plenerowe, koncerty czy konkursy, które w połączeniu z atrakcyjnością nowoczesnych fontann przyciągają wielu mieszkańców miasta i gminy Olesno, jak również znane osoby z zagranicy.

Rewitalizacja oleskiego Rynku i „przywrócenie należnej mu rangi – tętniącej życiem, spójnej, funkcjonalnej, przyjaznej mieszkańcom i turystom atrakcyjnej przestrzeni, z uwypukleniem jego wartości historycznych było istotnym bodźcem do dalszych działań rewitalizacyjnych miasta, w tym rewitalizacji promenady oleskiej, która już niedługo zostanie gruntownie przebudowana, zmodernizowaniu dużego parku miejskiego, stadionu oraz zewnętrznego basenu miejskiego.

  

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: