Otwarcie po modernizacji strażnicy OSP Wachów

W sobotnie popołudnie, 6 października, odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia zmodernizowanej strażnicy OSP Wachów. Wśród gości obecni byli między innymi: bryg. Jarosław Zalewski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, st. kpt. Wojciech Wiecha – członek prezydium zarządu, Henryk Kucharczyk – Przewodniczący Rady Miejskiej w Oleśnie wraz    z grupą Radnych, Tadeusz Rutko – Komendant Gminny OSP, Teresa Stampska - sołtys Wachowa, prezesi i naczelnicy OSP gminy Olesno, strażackie poczty sztandarowe.

Uroczystość przeprowadzona została zgodnie z ceremoniałem pożarniczym. Krótką historię OSP Wachów, która w bieżącym roku obchodzi 85-lecie istnienia, przedstawił Damian Lukosik – naczelnik OSP Wachów. Swoimi wspomnieniami na temat jednostki podzielił się także nestor strażaków z Wachowa, a zarazem były dyrektor tamtejszej szkoły, pan Tadeusz Baros.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie przez Sylwestra Lewickiego – Burmistrza Olesna, aktu przekazania obiektu, a następnie jego poświęcenie przez ks. Dariusza Domereckiego – wikarego parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

_J9A1435.jpeg

Modernizacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Wachowie przeprowadzona była w latach 2016 – 2018 ze środków gminy Olesno. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 267.692,- złote. Dokumentację budowlaną oraz pewne prace remontowe wykonano ze środków bieżących gminy. Wydatki te wyniosły łącznie 34.310,- złotych. Dodatkowo, dzięki decyzji mieszkańców, poprzez fundusz sołecki strażnica doposażona została w stoły i krzesła, wyposażenie i sprzęt AGD. Łączna kwota funduszy sołeckich na ten cel wyniosła 46.877,- złotych. Wobec powyższego łączna wartość modernizacji wyniosła 348.879,- złotych. Na rzecz swojej jednostki społecznie pracowali także strażacy. Szczególnie na początku prac, podczas robót rozbiórkowych. Dodatkowo, w bieżącym roku, strażacy odnowili elewację zewnętrzną strażnicy. Warto dodać, że mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu kolejnego funduszu sołeckiego, w wysokości 14.000,- złotych, również na rzecz strażnicy, a konkretnie na montaż klimatyzatorów.

Przebudowa pomieszczeń pozwoliła na urządzenie w obiekcie sali spotkań wraz z zapleczem sanitarnym i socjalnym. Sala może służyć zarówno podczas narad i szkoleń jak i imprez kulturalnych nie tylko strażakom ale i całej społeczności Wachowa.

Na pamiątkę wydarzenia strażacy z Wachowa przekazali burmistrzowi specjalne podziękowania wygrawerowane w drewnie, a z rąk burmistrza Sylwestra Lewickiego otrzymali w darze obraz przedstawiający jubileuszowy kościół św. Anny. Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem w nowo wyremontowanej sali.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: