Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości na długo pozostaną w pamięci wszystkich Polaków. Biało-czerwone akademie szkolne, marsze, okolicznościowe zawody sportowe, koncerty i inscenizacje. Cała Polska świętowała uroczyście 100-lecie odzyskania niepodległości. Podobnie było  Oleśnie. W ciągu kilku minionych dni we wszystkich przedszkolach i szkołach odbywały uroczyste apele podczas których najmłodsi poznawali historię naszej Niepodległej. Kulminacja obchodów rozpoczęła się w niedzielę 11 listopada o godzinie 11:00, mszą świętą w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ks. proboszcza Waltera Lenarta. Po niej uczestnicy mszy udali się na cmentarz komunalny, pod pomnik Lotników Polskich, gdzie w otoczeniu biało-czerwonych flag i wiązanek kwiatów, zaśpiewali wspólnie wszystkie 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. 

2 (1).jpeg

Niech zadrży serce,

gdy grają hymn Polski, 

niech zakręci się łza w oku, 

gdy załopocze biało-czerwony sztandar, 

Połóżmy rękę na sercu...

Bije wzruszone?

A to Polska właśnie!

100 lat temu narodziła się jak feniks z popiołów, 100 lat temu wyrosła z walki i krwi najlepszych synów Ojczyzny, 100 lat temu zrzuciła kajdany zaborczej niewoli. Odrodzona, wolna, niepodległa, o którą pokolenia prosiły "Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" - tymi słowami Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki rozpoczął swoje przemówienie, w którym przywołał nazwiska postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości,

Skłaniam głowę przed Naczelnikiem odrodzonej Polski Józefem Piłsudskim, premierem Ignacym Janem Paderewskim, Romanem Dmowskim, gen. Józefem Hallerem, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosem, Wojciechem Korfantym, a także przed spoczywającymi na naszym oleskim cmentarzu powstańcami śląskimi – Bukowskim, Franciszkiem Dragonem, Piotrem Maronem, Józefem Srebinskim, Michałem Wyrwiche, Józefem Mazurem, Feliksem Stróżykiem, powstańcem wielkopolskim Ignacym Michałowiczem polskimi lotnikami – porucznikiem Józefem Jeleniem, podporucznikiem Władysławem Żypnikiem, kapralem Stanisławem Kapturkiewiczem, którzy oddali życie za Ojczyznę w dniu 3 września 1939 r., przed żołnierzami kampanii wrześniowej: szeregowym Stefanem Federowiczem i Szymańskim, ofiarami Katynia, nad mogiłą autorki Rodła, znaku Związku Polaków w Niemczech Janiny Kłopockiej. Skłaniam głowę przed oleskimi bohaterami Polski, przed patriotami, którzy ofiarowali swoje życie za suwerenność Polski. To dzięki nim, jak co roku zgromadziliśmy się tutaj, aby świętować i cieszyć się z tego, co najdroższe – z niepodległości Ojczyzny. – mówił Burmistrz.

Uroczystej oprawy obchodom dodał piękny występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Oleśnie oraz Apel Pamięci i salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Jednostki Wojskowej 2286 z Opola.

Dziękujemy za udział w tych wyjątkowych obchodach wszystkim delegacjom i pocztom sztandarowym oleskich szkół, Straży Pożarnej i Policji, Żołnierzom JW 2286 Opole, klasie mundurowej z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, Harcerzom ZHP Lubliniec i 3 Szczepowi "Feniks" z Olesna, przedstawicielom Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie oraz wszystkim Mieszkańcom, którzy razem z nami świętowali 100-lecie Niepodległej!

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: