Informujemy, że 2 maja 2024 r. (czwartek) Urząd Miejski w Oleśnie będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Kościół odpustowy pw. św. Anny w Oleśnie na liście 100 Pomników Historii!!

To już pewne – na liście 100. Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości, znajdzie się Kościół odpustowy pw. św. Anny w Oleśnie!

Zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na uroczystą galę, która odbędzie się 10 grudnia 2018 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie, otrzymał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie, ksiądz Walter Lenart.

Miejsce w pierwszej setce Pomników Historii to niebywałe wyróżnienie i świetna promocja dla naszego miasta. Wszystkie obiekty i miejsca, które się na niej znalazły, będą bowiem w sposób szczególny promowane w mediach i publikacjach. 

Kościół św. Anny.jpeg

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.  Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

W ocenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, drewniany kościół pw. św. Anny w Oleśnie, to zabytek o ponadregionalnym znaczeniu. Reprezentuje unikatową i uniwersalną wartość nie tylko dla Polski, ale także w skali Europy i świata. Znajduje się w pierwotnym miejscu lokalizacji i pełni tę samą funkcję kultową. Jest autentycznym świadkiem burzliwych dziejów historycznego Górnego Śląska. 
i architektonicznej. Kościół pw. św. Anny w Oleśnie jest jedną z najoryginalniejszych drewnianych budowli sakralnych w Polsce. Ze względu na unikatową formę architektoniczną świątynia ta należy do grupy najcenniejszych drewnianych zabytków w Polsce i w pełni zasługuje na wpis na listę Pomników Historii.

Celem programu „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości” jest zwiększenie liczby szczególnie ważnych dla historii Polski miejsc do symbolicznej setki. Ma to być kwintesencja dziedzictwa kulturowego w Polsce, reprezentacja zabytków o najwyższych wartościach materialnych i niematerialnych, stanowiących źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: