Nasza Święta Anna Pomnikiem Historii w Roku Stulecia Odzyskania Niepodległości!

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się 10 grudnia 2018 r. w Teatrze Narodowym, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył rozporządzenia przedstawicielom 14 instytucji, których obiekty wzbogaciły listę Pomników Historii. 

Wśród nich znalazł się nasz kościół odpustowy pw. św. Anny w Oleśnie. Certyfikat i pamiątkową tablicę odebrał Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała ks. Walter Lenart w towarzystwie osób szczególnie zaangażowanych w opiekę nad oleską perełką architektoniczną.

Na liście Pomników Historii znajduje się obecnie 105 obiektów. Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r.

Kościół pw. św. Anny w Oleśnie jest jedną z najoryginalniejszych drewnianych budowli sakralnych w Polsce. Ze względu na unikatową formę architektoniczną świątynia ta należy do grupy najcenniejszych drewnianych zabytków w Polsce i w pełni zasłużyła na wpis na listę Pomników Historii. 

 

 Bardzo się cieszę, że na 100 lat niepodległości mamy 105 pomników historii. To świadectwa dziejów naszej ziemi, dziejów Polski. Mówimy czasem o tym okresie "sto lat z tysiąca". Większość tych obiektów z listy tworzonej od 1994 r., od kiedy utworzono tytuł pomnika historii, to obiekty znacznie starsze niż to stulecie. Ale dzisiaj tym setnym obiektem jest obiekt szczególny dla naszych dziejów ostatnich czasów. Stocznia Gdańska, symbol solidarności, walki o wolność naszych czasów, a zatem także i symbol odrodzenia się naszego państwa, czyli wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej. Dzięki ludziom Solidarności, dzięki tej walce bez broni, walce demokratycznej w niedemokratycznym państwie, która zakończyła się zwycięstwem, mamy nasze państwo wolne, suwerenne i niepodległe - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

https://youtu.be/M6gc6N4JvTo

Szczególne podziękowania za zaangażowanie w uzyskanie certyfikatu składamy Wicewojewodzie Opolskiemu pani Violetcie Porowskiej oraz Pani Joannie Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: