Działo się w Oleśnie! Kulturalne podsumowanie 2018 roku

Kalendarz imprez kulturalnych w 2018 roku był bardzo bogaty.

W krótkim podsumowaniu przypominamy, kogo mogliśmy zobaczyć, wysłuchać i na jakich wydarzeniach w Oleśnie pobawić się w minionym roku!


Podczas imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury oraz Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Oleśnie i Młodzieżowe Studium Muzyki Rozrywkowej przy współudziale Urzędu Miejskiego, na scenach wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej, byli to m.in. - Sydney Polak (Reggae Majówka), Piotr Machalica (Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja), Golec UOrkiestra i Frele (Dni Olesna) Zespół Pieśni i Tańca Śląsk i Natalia Kukulska (Europejskie Dni Dziedzictwa) Adam Sztaba (Jazzobranie), Czesław Mozil (19. Przegląd Piosenki Poetyckiej), Irena Santor (Narodowe Święto Niepodległości).  Bawiliśmy się z kabaretami - Jurki, Masztalscy, Kabaret Skeczów Męczących, Robert Kóralczyk (z Kabaretu Młodych Panów).

Dla amatorów muzyki klasycznej i sakralnej zorganizowaliśmy cykl koncertów w oleskich kościołach oraz koncerty z cyklu Musica da Camera. W pogodne, letnie dni mogliśmy posłuchać muzyki na żywo na oleskim Rynku, a także obejrzeć dobry film w plenerowym kinie - oleskim amfiteatrze.

 

Oczywiście to nie wszystko. Oleska szkoła muzyczna zorganizowała także szereg koncertów, na które także zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy - m.in. Koncert Gorących Serc, Festiwal Muzykujących Przedszkolaków, koncert kolęd i pastorałek, czy cosemestralne "POPISY" uczniów MSMR. Koncerty te zawsze są dokonale przygotowane, a młodzi muzycy nagradzani gromkimi brawami. 

Kulturalne Olesno to także Miejski Chór OlenSis, prowadzony przez panią Karinę Duch. Wraz z MDK jest organizatorem corocznego koncertu "Dla Ciebie Mamo", podczas którego poza występem artystycznym prowadzone są prelekcje nt. profilaktyki raka piersi, a także Wielopokoleniowego Kolędowania, gdzie na jednej scenie występują dorośli wraz z przedszkolakami. 

 

 


Zdecydowanie jednak wydarzeniem roku była Ogólnopolska Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się 8 września. W organizację wydarzeń, odbywających się tego dnia, zaangażowane były wszystkie nasze jednostki kulturalne, szkoły, harcerze oraz koła seniorów, numizmatyków i filatelistów. Odwiedzający nas zaproszeni goście oraz mieszkańcy, nie tylko Olesna, ale całej Opolszczyzny, mogli w różnej formie zapoznać się z historią Ziemi Oleskiej, zasmakować lokalnych produktów oraz oczywiście wysłuchać świetnych koncertów - oleskiego Wind Bandu, a po nim gwiazdy wieczoru Natalii Kukulskiej.

 

Kolejnym powodem, który przyciągał do Olesna w ciągu całego roku wielu gości, był obchodzony jubileusz 500-lecia konsekracji Sanktuarium Świętej Anny w Oleśnie. Najważniejsze uroczystości odbyły się w ostatni weekend lipca, czyli podczas tradycyjnego odpustu ku czci św. Anny. Pięknym zwieńczeniem roku jubileuszu było wpisaniem kościoła na prestiżową, prezydencką listę 100 Pomników Historii w Roku Stulecia Odzyskania Niepodległości, które odbyło się 8 grudnia 2018 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie.


W ciągu całego roku ciekawe spotkania autorskie oraz wystawy zorganizowała Oleska Biblioteka Publiczna. Były to m.in.:

- Spotkanie dyskusyjne z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości - Wolność, niepodległość w literaturze polskiej;

- Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Nasza Ojczyzna;

wystawa "Tradycje oleskiego drukarstwa";

- Narodowe Czytanie 2019 - podczas którego poza Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, czytaliśmy lektury o historii lokalnej;

- Pisarz w trasie- Spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską – reporterką i fotografką, od 2010 r. mieszkającą w norweskiej Arktyce. Autorką książek Białe. Zimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii oraz Lud. Z grenlandzkiej wyspy. Spotkanie prowadziła Katarzyna Zawadzka, dziennikarka Radia Opole.

- Losy pisarzy Polskich podczas I wojny światowej. Wykład dra Grzegorza Brodackiego z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości;

- Światowy Dzień Pluszowego Misia czyli (TY)Dzień z Misiem w Bibliotece;

- Akwarelą malowane – wystawa Stanisława Pokorskiego.

 

Przez cały rok odbywały się Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Spotkania z żywym słowem.


Również Oleskie Muzeum Regionalne przygotowało bogaty program wydarzeń - wystawy oraz spotkania z historią lokalną, które za każdym razem przyciągały liczne grono słuchaczy. 

Wystawy w oleskim muzeum:

- wystawa pt.: „Boże  Narodzenie w oleskiej rzeźbie ludowej” ze zbiorów muzeum w Oleśnie. Wystawa eksponuje rzeźby Stanisława Majewskiego i Eugeniusza Marca.

- wystawa  „Wyczarowane z tkanin” prac uczestników Środowiskowego  Domu Samopomocy w Sowczycach.

- wystawy „Z wizytą u Księżaków-kultura i sztuka ludowa regionu łowickiego” ze zbiorów Muzeum w Łowiczu.

- wystawa pt. „70 lat Liceum w Oleśnie” ze zbiorów ZS w Oleśnie i OMR w Oleśnie.

- wystawy  pt. „Jubileuszowy kościół św. Anny w artystycznej wizji Barbary Horteckiej” oraz  „Zakochana w kościele św. Anny w Oleśnie autorka Rodła Janina Kłopocka”.

 - wystawa „Po wiekach całych do Ciebie Polsko”

 

Czwartkowe Spotkania Muzealne i spotkania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa:

- 15 lutego  odbyło się XXXVI Czwartkowe Spotkanie Muzealne: Co „Katolik” pisał o Oleskiem? Przedwojenna polska prasa na Górnym Śląsk". Prelekcja i prezentacja multimedialna Piotra Góroka.

- 8 maja odbyła się Noc Muzeów w jubileuszowym kościele św. Anny. Prelekcja dyr. muzeum Ewy Cichoń.

- 7 czerwca odbyło się XXXVII Czwartkowe Spotkanie Muzealne pt.: „Wokół Lotników Polskich w Oleśnie”. Prelekcja nauczyciela historii w ZSZ w Olesnie- Andrzeja Sudera.

- 8 lipca prelekcja „Olesno zapisane na archiwalnych taśmach Amatorskiego Klubu Filmowego JUPITER” w amfiteatrze

- 29 lipca-prelekcja „Znaczenie kultowe kościoła św. Anny w Oleśnie”- przed Suma odpustową

- 8 września prelekcja Ewy Cichoń - prezentacja wystaw uroczysta prezentacja wystaw: „Jubileuszowy kościół św. Anny w artystycznej wizji Barbary Horteckiej” oraz „Zakochana w kościele św. Anny w Oleśnie autorka Rodła Janina Kłopocka”  w ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa

- 8 września – spacer historyczny Od Planu Wernhera do Google Maps” w ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa

-21 listopada prelekcja „Obyczaje ludowe Ziemi Oleskiej” pracownika muzeum Aleksandry Vieth-Kłosińskiej podczas wernisażu wystawy „Mapa obrzędowa Górnego Śląska w MDK.

 


Od kilku lat mamy również okazję oglądać świetne spektakle teatralne przygotowane przez teatr MASKA, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2. Tak było też w ubiegłym roku. Każdy kto widział np. przedstawienie "Piękna Róża i dzielny Woko", zaprezentowane 9 września, wie, że następnych nie może przegapić!

 


W ubiegłym roku z okazji odbywających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, stworzyliśmy w amfiteatrze Oleską Strefę Kibica. 

 


Zapewniamy, że i w tym roku okazji do miłego spędzenia czasu wolnego nie zabraknie.

Już teraz zapraszamy do licznego udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych w naszym mieście!

 

Galeria zdjęć z różnych wydarzeń minionego roku:

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: