Stajenka u Franciszkanów w Borkach Wielkich - 2018

Już po raz 108 powstała monumentalna stajenka w kościele pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich. Zajmuje powierzchnię ponad 70 metrów kwadratowych prezbiterium. Jej wysokość sięga 14 metrów, z tego rusztowania dochodzą do ponad sześciu metrów.

Co roku zmienia się cały układ stajenki, używanych jest wiele naturalnych materiałów. Zmienia się też układ tła. W bieżącym roku scena Narodzenia umiejscowiona została w charakterystycznych zabudowaniach bliskowschodnich otoczonych palmami.

Budowa szopki trwała półtora tygodnia. Najpierw zamontowany został stelaż (rama), na której  naciągnięto niebo (do dyspozycji są trzy płótna). W bieżącym roku jest to płótno z zachodem słońca namalowane na początku lat 70-tych o wymiarach 6,5 m długości i 7, 30 m szerokości, ale całkowicie przemalowane w bieżącym roku przez panią Elżbietę Kurpierz, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się sprawami plastycznymi przy stajence. Do niego dostawiony został krajobraz wykonany na płytach pilśniowych przedstawiający miasteczko na Bliskim Wschodzie (do dyspozycji jest pięć krajobrazów). Następnie postawiono rusztowanie, a jego tarasowy układ sprawia, że będące na różnych wysokościach figury są widoczne z prawie każdego miejsca w kościele. Następnie systematycznie, dzień po dniu, zamontowane zostały różne elementy szopki. Powierzchnię przykryto mchem leśnym i sianem, ściany boczne obito zielenią. Na koniec, wokół żłóbka, rozlokowano figury (ponad 20 postaci ludzkich i ponad 30 postaci zwierzęcych). Najstarsze figury do boreckiej stajenki pochodzą z 1911 roku, największą grupę stanowią figury zakupione w 1929 roku (gips) oraz w 1938 roku (drewno). Jest też kilka figur współczesnych (tworzywo sztuczne). Dzieciątko Jezus adoruje także postać św. Franciszka z Asyżu, powszechnie uznawanego za twórcę szopki, patrona boreckiej parafii.

W pierwszej fazie budowy zaangażowanych było około 20 osób Do pomocy pospieszyli także bracia nowicjusze. Sama budowa poprzedzona była oczywiście pracami przygotowawczymi. Prace malarskie, modernizacja urządzeń elektrycznych, prace stolarskie zaczęły się już w listopadzie. Pomogli miejscowi rzemieślnicy. Nową szopę dla św. Rodziny w drewnie wykonali Sebastian i Szymon Ledwig. Nowe elementy szopki z płyt pilśniowych wykonała firma REBE Andrzeja Bensza. Oświetleniem od wielu lat zajmują się panowie Jacek Pownug i Jan Dymarek. Łącznie w tegoroczną budowę zaangażowanych było niemal 30 osób

Po raz dziesiąty stajenka rozbudowywana została także o nawę boczną (strona prawa). Do tego służy dodatkowe dwupoziomowe rusztowanie o powierzchni ponad 6 m2. Dotychczasowe inscenizacje nawiązywały do bieżących wydarzeń z życia parafii lub Kościoła. W ten sposób zaznaczono jubileusz 100-lecia kościoła i 100-lecia budowy szopek, Rok Rodziny, Rok Życia Konsekrowanego, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia czy też tradycję Kolędników Misyjnych.

Hasło tegorocznej dekoracji to „Cicha noc, święta noc”. 24 grudnia 2018 roku minęła bowiem 200-seta rocznika premiery tej najpopularniejszej kolędy. Została przełożona na ponad trzysta języków świata. Autorem tekstu jest ksiądz Joseph Mohr, a muzyki nauczyciel i organista Franz Xaver Gruber. Kolęda po raz pierwszy zabrzmiała w 1818 roku podczas pasterki w austriackim Oberndorfie koło Salzburga. Po raz pierwszy zaśpiewali ją obaj autorzy przy akompaniamencie gitary. Tekst „Cicha noc, święta noc” napisany został dwa lata wcześniej, w 1816 roku.

W Borkach Wielkich kolęda „Cicha noc” rozpoczyna Pasterkę w wykonaniu boreckiej orkiestry dętej. Orkiestra dęta z Borek Wielkich co roku w okresie od Pasterki Bożego Narodzenia do święta Matki Boskiej Gromnicznej ubogaca muzycznie Msze święte niedzielne oraz świąteczne. W pierwszy dzień Świąt pielęgnowany jest też piękny zwyczaj uroczystych nieszporów kolędowych z udziałem orkiestry, kiedy to śpiewa się trzy zapomniane w wielu miejscowościach pieśni: „Noc nadeszła pożądana”, „Dzień ten nam sam Pan Bóg sprawił” i „ Śpiewajcie Panu z weselem”. Orkiestra towarzyszy również nabożeństwu dla młodzieży z udziałem księdza biskupa oraz nabożeństwu w języku niemieckim. Wyjątkowy koncert kolęd orkiestra zagrała w 2010 roku, kiedy stajenka była  tematem spotkania zorganizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Starostwo Powiatowe w Oleśnie z cyklu „Historia Lokalna”. Poprzez słowa kolędy „Cicha noc” w dekoracji bocznej w roku bieżącym uhonorowana została właśnie borecka orkiestra w swych charakterystycznych czerwonych kamizelkach.

Po stronie lewej tradycyjnie ustawiona została wyjątkowo wysoka, 10-metrowa, choinka ozdobiona niemal tysiącem lampek. Duże choinki tradycyjnie ustawione zostały także przed wejściem na plac kościelny i przed kościołem. Na dzieci czekają przed szopką osiołek i wielbłąd.

Pierwsza prezentacja szopki ma miejsce zawsze podczas pasterki. Po północy, w harmonii z poszczególnymi wersami kolędy „Cicha noc”, z mrocznego wnętrza świątyni wyłaniają się stopniowo rozświetlane fragmenty dekoracji. Zainteresowanie szopką było i jest zawsze bardzo duże. Do jej obejrzenia często przybywają ludzie z odległych zakątków kraju i z zagranicy. Kilkukrotnie reportaże przygotowywała także TVP Opole.

Przez cały styczeń odbywają się nabożeństwa i koncerty kolęd, na które od połowy lat siedemdziesiątych przybywają księża biskupi.

Oświetloną stajenkę można podziwiać codziennie od rana do wieczora, do 2 lutego 2019 roku.

W załączeniu terminy spotkań stanowych, na które zaprasza proboszcz parafii Borki Wielkie O. Salezy Szuper OFM.

Tekst i foto: Hubert Imiołczyk

 

Nabożeństwa kolędowe przy żłóbku Bożej Dzieciny w Borkach Wielkich w 2019 roku:

Niedziela, 6 stycznia 2019 roku

15.00 - Nabożeństwo dla FZŚ / III Zakon św. Franciszka/. Po nabożeństwie opłatek w refektarzu klasztornym.

Niedziela, 13 stycznia 2019 roku

14.00 - Nabożeństwo dla Dzieci. W programie jasełka i wspólne kolędowanie.

Wtorek, 15 stycznia 2019 roku 

17.00 - Msza Św. w intencji Nauczycieli, Pracowników i Emerytów Oświaty gminy Olesno  i okolic. Po Mszy Św. jasełka i opłatek w szkole.

Sobota, 19 stycznia 2019 roku   

15.00 - Msza Św. dla Parafialnych Zespołów Caritas Rejonu Kluczborskiego. Po Mszy Św. opłatek    w szkole.

Niedziela, 20 stycznia 2019 roku

15.00 - Nabożeństwo dla Młodzieży i katechezy dorosłych. W programie Słowo Boże ks. biskupa, oraz koncert kolęd.

Niedziela, 27 stycznia 2019 roku

15.00 - Nabożeństwo dla Mniejszości Niemieckiej. Wspólne kolędowanie w języku niemieckim  z udziałem orkiestry dętej.

Jak już zostało wspomniane na wstępie co roku zmienia się cały układ stajenki. Co roku też powstaje wiele nowych elementów. Część jest wykorzystywana ponownie, ale po przeróbkach, przemalowaniu i w zupełnie innym układzie. Nie zmienia oczywiście rusztowanie, pod którym przez niemal dwa miesiące odbywa się komunikacja do ołtarza głównego i zakrystii.

Zbiór zdjęć z lat 2011 – 2018 zaprezentuje zmiany jakie zachodzą co roku w układzie boreckiej stajenki.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: