Borecki Babski Comber stara się o wpis na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Babski Comber, który od stuleci celebrowany jest na Śląsku, ma szansę zostać wpisany na  Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, zabiega oto wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Pierwszym wnioskodawcą zostało sołectwo Borki Wielkie. 

Wicewojewoda opolski wpisaniem na Krajową Listę Babskiego Combru, zainteresowała burmistrza Olesna Sylwestra Lewickiego oraz liderkę lokalnej grupy kobiet z Borek Wielkich, panią Annę Meryk. Grupa zdecydowała się jako pierwsza wystąpić ze stosownym wnioskiem do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Ogromnie się cieszę, że inicjatywa znajduje z jednej strony swój początek jak i finał w Dniu Kobiet, kiedy to oficjalnie nasza grupa kobiet z Borek Wielkich, złożyła podpis pod wnioskiem. My mamy zaszczyt być depozytariuszami tego wydarzenia bo dla Gminy Olesno, dla Borek Wielkich – miejscowości z długą historią, będzie to również wspaniała promocja – zauważa burmistrz Olesna.

Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa który wziął dziś udział w konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, zaznaczył że Polska ratyfikowała Konwencje z 2003 r. ws. ochrony dziedzictwa niematerialnego , Konwencja przyjęta przez UNESCO. - Celem tej Konwencji jest ochrona i promowanie i podtrzymywanie żywotności dziedzictwa niematerialnego. Cieszę się, że NID został wyznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego również po to aby się tym dziedzictwem niematerialnym zajmować. Bo te wartości dziedzictwa niematerialnego często przenikają się i tworzą wspólny konglomerat, który dopiero w całości mówi o naszej tożsamości – zauważa.

W konferencji prasowej udział wzięli również: Krzysztof Kleszcz z Państwowego Instytut Naukowego - Instytut Śląski w Opolu; Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Gminy Dąbrowa.

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: