7 czerwca Wojewódzkie Obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Już 7 czerwca w Oleśnie, odbędzie się uroczysta inauguracja Wojewódzkich Obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Data 7 czerwca jest nieprzypadkowa. To w nocy z 7 na 8 czerwca 1919 r. miało miejsce tzw. powstanie oleskie – wystąpienie zbrojne przeciwko Niemcom zorganizowane w okolicach Olesna, które poprzedzało powstania śląskie.

100 lat temu polscy patrioci ze Śląska podjęli walkę militarną w celu włączenia Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego. Pragnieniem życia w granicach odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej były działania powstańcze polskiej ludności, która zamieszkiwała po I Wojnie Światowej na terenie Górnego Śląska.

706.jpeg

Całodzienne obchody zakończą się koncertowo - o godzinie 18:00 w Miejskim Domu Kultury wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Oleśnie oraz Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w koncercie pn. "Śpiewniki domowe", a po koncert da mistrz akordeonu Marcin Wyrostek z zespołem CORAZON!

Projekt CORAZON powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała artystów do tworzenia tang we własnych jazzowych, klasycznych, i musicalowych aranżacjach. Początkowo repertuar oparty był na kompozycjach Astora Piazzolli i Richarda Galliano. Obecnie muzyka zespołu jest mieszanką muzyki latynoamerykańskiej, bałkańskiej, a także polskiej w autorskich aranżacjach Marcina Wyrostka. Debiutancka płyta zespołu - "Magia del Tango" z 2009 roku, pokryła się ZŁOTEM już w pierwszym miesiącu sprzedaży, aby finalnie osiągnąć status POTRÓJNEJ PLATYNY. Album został także nagrodzony na Festiwalu Sopot Top Trendy 2010. Kolejna płyta zespołu „For Alice” wydana wczesną wiosną 2015 roku osiągnęła status platynowej. Obecnie repertuar zespołu uzupełniły utwory o charakterze polskim z najnowszej płyty zespołu „POLACc”.

Marcin Wyrostek HQ FOTO (1) fot - Nicholas Dominic Talvola (002).jpeg

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: