Święto św. Floriana w Borkach Wielkich

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej  z Borek Wielkich swoje święto związane ze świętym Florianem obchodzili w sobotę 18 maja. W tegorocznych obchodach brały udział delegacje strażaków z Republiki Czeskiej, z Otic i Jezdkowic. Otice to od 2015 roku zagraniczny partner Borek Wielkich.

Przypomnijmy, że porozumienie o współpracy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska na okres 2014 – 2020 podpisane zostało przez Burmistrza Olesna – Sylwestra Lewickiego w dniu 11 listopada 2015 roku. Porozumienia zatwierdzone zostały także odpowiednimi uchwałami Rady Miejskiej w Oleśnie w dniu 24 listopada 2015 r. Zawarto trzy umowy: z gminą Otice, której partnerem zostały Borki Wielkie, z gminą Jezdkovice, której partnerem została Wysoka, z gminą Zbyslavice, której partnerem został Wojciechów.

Współpraca dotyczy realizacji projektów na płaszczyźnie wymiany młodzieży szkolnej, strażaków, rzemieślników, orkiestr dętych, drużyn piłkarskich, emerytów. Rozwoju współpracy  w zakresie turystyki. Poznania kultury i tradycji sąsiadów. W okresie ostatnich  trzech lat odbyło się wiele spotkań i wizyt. Między innymi w ubiegłym roku odbyła się wizyta boreckich strażaków na obchody Święta św. Floriana powiatu opawskiego w dniach 12 i 13 maja.

W programie wizyty czeskich strażaków przewidziano wizytę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, gdzie goście wysłuchali prelekcji na temat „Działania JRG PSP w KSRG”. Było zwiedzanie boreckiej strażnicy wraz z pokazem sprzętu pożarniczego będącego na wyposażeniu jednostki OSP Borki Wielkie. Przygotowane zostały także dwie prelekcje: „Działanie jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego” oraz „Finansowanie OSP w Polsce”.

Część popołudniowa spotkania rozpoczęła się wymarszem spod remizy strażackiej do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu, w którym odprawiona została Mszą św. pod przewodnictwem Ojca Salezego Szupera OFM, proboszcza parafii. Następnie strażacy oraz zaproszeni goście udali się ponownie do remizy aby w strażackim gronie uczcić biesiadnie wspólne święto. Był to też czas na złożenie podziękowań strażakom za ich ofiarną służbę oraz złożenie życzeń. Spotkanie upłynęły w sympatycznej i życzliwej atmosferze, a zakończyło się wspólnym posiłkiem. Między innymi był tort ozdobiony chorągiewkami polską i czeską.

Wśród zaproszonych gości w obchodach święta św. Floriana uczestniczyli: Sylwester Lewicki - Burmistrz Olesna a zarazem prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oleśnie, st. bryg. Jarosław Zalewski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, st. kpt. Wojciech Wiecha – członek prezydium zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oleśnie, Marek Leśniak – Radny Rady Miejskiej w Oleśnie, Maria Kurpiel – sołtys Borek Wielkich, O. Salezy Szuper OFM – proboszcz parafii Borki Wielkie, Anna Meryk – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich, Maria Świtała – dyrektor Publicznego Przedszkola w Borkach Wielkich.

Uroczystość strażacką uświetniła Orkiestra Dęta z Borek Wielkich.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn.: Tradycje, kultura, edukacja – rozwijamy przyjaźń polsko-czeską” – organizacja Święta św. Floriana w Borkach Wielkich.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego    w ramach funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad: Przekraczamy granice.

czeski.png

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Najczęściej wyszukiwane frazy: